Po raz pierwszy nad Wisłą zagra Denys Baptiste Quartet, zespół saksofonisty sięgającego mocno do jazzowych korzeni. Melomani usłyszą ostatni album saksofonisty, na którym znajdują się późne kompozycje Johna Coltrane'a z lat 1963-1967, mniej znane, a przełomowe w historii gatunku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę, 30 lipca, na festiwalu Jazz na Starówce po raz pierwszy w Polsce wystąpi gigant brytyjskiej sceny jazzowej nazwany przez magazyn "Time" „ikoną brytyjskiego jazzu o najbardziej charakterystycznym i rozpoznawalnym brzmieniu". I trudno się temu dziwić. Już jego debiutancki album "Be Where You Are" (1999) otrzymał Mercury Prize, brytyjskiego Fryderyka. Wśród jego wielu nagród warto wymienić: British Jazz Award Rising Star, Mercury Music Prize, MOBO Awards. Był też dwukrotnie nominowany do nagrody BBC Jazz i Jazz Fm Award.

Saksofonista Denys Baptiste zagra w kwartecie z Niki Yeoh na keybordzie, Larrym Bartleyem na kontrabasie i Rodem Youngs na perkusji. Wspólnie zaprezentują projekt "The Late Trane". 

Danys Baptiste po raz pierwszy w Polsce 

Podczas warszawskiego koncertu Danys Baptiste zagra utwory ze swojego ostatniego albumu "The Late Trane", na którym składa hołd i wyraz fascynacji wielkiej ikonie jazzu, również saksofoniście Johnowi Coltrane'owi. Baptiste był kuratorem Coltrane Culture Festival w Londynie celebrującego życie, muzykę i duchową podróż tego artysty.

Na albumie znajdują się późne kompozycje Coltrane'a z lat 1963-1967, mniej znane a przełomowe w historii gatunku, na których saksofonista tworzy oryginalne interpretacje „doskonale równoważy wizję artystyczną, łącząc nowe style, wprowadzając muzykę ikony jazzu w XXI wiek".

28. festiwal Jazz na Starówce 

W tegorocznym, 28. wydaniu festiwalu występują polskie i międzynarodowe gwiazdy jazzu. Są jazzowe odkrycia, wyjątkowe projekty i powroty legendarnych formacji. W każdą sobotę lipca i sierpnia od godz.19 na Rynku Starego Miasta odbywają się jazzowe koncerty, które przyciągają tłumy nie tylko warszawiaków, ale też turystów. Wszystkie są darmowe. 

W kolejnych tygodniach sierpnia na Rynku Starego Miasta koncerty dadzą:

  • 6 sierpnia - Young Power New Edition
  • 13 sierpnia - Flip Philipp & Bertl Mayer Quartet
  • 20 sierpnia - Marcin Wasilewski Trio
  • 27 sierpnia - Rosario Giuliani Quartet & Luciano Biondini

"Wyborcza" objęła patronat nad festiwalem Jazz na Starówce. Więcej o festiwalu na www.jazznastarowce.pl

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem