Ogromna większość osób, które zgłaszają chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy, ma dobre intencje, niestety pojawiają się osoby, które chcą wykorzystać tę sytuację - mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Musimy zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i kobietom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Pomóż mieszkańcom Mariupola i odbierz prenumeratę Wyborczej

- Przez Warszawę do dziś przewinęło się już 350 tys. osób z Ukrainy, z czego 300 tys. zostało w naszym mieście. To oznacza wzrost liczby ludności stolicy aż o 15 proc. Nie poradzilibyśmy sobie z tym wyzwaniem bez warszawiaków - mówił w sobotę, 12 marca prezydent miasta Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na temat sytuacji w Warszawie.

I dodał: - Ogromna większość z nas ma dobre intencje, niestety pojawiają się osoby, które chcą wykorzystać tę sytuację.

Uchodźcy z Ukrainy w Warszawie. "Bezpieczeństwo kobiet i dzieci to priorytet"

– Przy tak dużej liczbie osób, głównie kobiet z dziećmi, naszym obowiązkiem jest zapewnienie im bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko nadużyć i handlu ludźmi - mówił Trzaskowski.

Podkreślił, że jak najszybciej trzeba rozpocząć rejestrację przybywających do Polski dzieci oraz stworzyć oficjalny system relokacji uchodźców na terenie całego kraju. Pozwoli to m.in. określić, dokąd udają się osoby przybywające z Ukrainy i jakie są ich dalsze losy. W piątek, 11 marca Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA obiecała, że samorządy otrzymają 4 tys. czytników do odbierania linii papilarnych. Po to, by nadając uchodźcom numer PESEL wziąć też odciski palców i zrobić zdjęcie. Zapowiadał, że system ruszy pełną parą w poniedziałek. Trzaskowski: - Stan na godz. 13.30 jest taki, że w Warszawie wciąż czytników nie ma.

Jednym ze sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom jest także weryfikacja mieszkań, do których trafiają. Warszawa robi to od samego początku kryzysu uchodźczego. Wolontariusze są instruowani, na co zwracać uwagę podczas takiej weryfikacji. O tym, jak przebiega taka weryfikacja, pisaliśmy na początku marca. Trzaskowski twierdzi, że miasto sprawdziło już "tysiące" mieszkań. - Trafiają do nich pierwsi goście - zapewnia.

Rzeczniczka ratusza, Monika Beuth-Lutyk dodaje, że 20-30 mieszkań zostało "zweryfikowanych negatywnie".

Uchodźcy z Ukrainy w Warszawie. Pięć zasad bezpieczeństwa

Trzaskowskiemu towarzyszyła podczas konferencji Irena Dawid-Olczyk z fundacji La Strada, która przedstawiła "pięć zasad bezpieczeństwa dla uciekających przed wojną na Ukrainie". Taka ulotka w kilku językach ma być rozprowadzona wśród osób przybywających do Polski z Ukrainy.

- Myślę, że 95 proc. osób zgłaszających się do pomocy, ma dobre intencje. Ale hieny się obudziły, musimy być czujni - mówiła Dawid-Olczyk.

Uchodźcom z Ukrainy mają być rozdawane ulotki ze spisanymi w kilku językach podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Są to:

 1. Trzymajcie się dwójkami, trójkami, nie wsiadajcie do samochodów pojedynczo.
 2. Poproś osobę, która oferuje Ci pomoc (transport, mieszkanie, pracę) o pokazanie dokumentu tożsamości.
 3. Zapytaj, na jakich warunkach oferowana jest pomoc.
 4. Zapisuj numery telefonów osób, które Ci pomagają, mogą się przydać.
 5. W sytuacjach wątpliwych i podejrzanych zwróć się do Policji i Straży Granicznej. W razie poważnych problemów zadzwoń do fundacji La Strada +605 687 75.

Trzaskowski podkreślił, że Warszawa będzie współpracować w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa uchodźcom z organizacjami międzynarodowymi, takimi jak Frontex i Europol.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Odcinać wątłe jądra sku...synom!
  już oceniałe(a)ś
  23
  1
  szmalcownicy nie umarli i maja sie dobrze
  już oceniałe(a)ś
  13
  1
  mamy dluga tradycje w szmalcownikach nijaka fotyga jest tego przykladem wiec tych ludzi nalezy karac jak najszybciej i skuteczniej
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Strzelać do tych sku...eli!
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  BARDZO WAZNE!!!
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Frontex potrzebny natychmiast!
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  A rząd im pomaga. Czemu zasiłki dostają Polacy goszczący Ukraińców, a nie sami uchodźcy? To zachęta do okropnych nadużyć.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  A może by tak ten artykuł udostępnić nie tylko dla płacących za czytanie.
  Czy pieniądze są najważniejsze?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1