Lekarze ginekolodzy otwierają bezpłatnie swoje gabinety dla ciężarnych kobiet z Ukrainy. W sobotę pomoc zaoferował ginekolog Grzegorz Napiórkowski, który liczy, że do inicjatywy przyłączy się więcej lekarzy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kup prenumeratę Wyborczej i pomóż Ukraińcom z Mariupola

Wojna na Ukrainie. Trzeci dzień: sobota 26 lutego. Ukraińcy walczą o Kijów [RELACJA NA ŻYWO na Wyborcza.pl]

"Wszyscy jesteśmy przerażeni, załamani, wkurzeni tym, co się dzieje na Ukrainie, to trudne do pojęcia. Każdy się zastanawia, co może zrobić, jak pomóc" - tak lekarz ginekolog, który prowadzi własną praktykę lekarską w Warszawie przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zaczął swój wpis w mediach społecznościowych. 

I zapowiada, że pomoże w sposób, w jaki potrafi - jako lekarz - najlepiej. Jest przy tym pewny, że wśród uchodźców, którym potrzebna będzie pomoc, na pewno będą także kobiety w ciąży. - Które wymagają regularnej opieki medycznej, badań USG i laboratoryjnych - dodał. 

Wojna na Ukrainie. Lekarze z pomocą dla uchodźczyń

"Dlatego będę przyjmował bezpłatnie w swoim gabinecie w Warszawie wszystkie ciężarne, które uciekły przed wojną z Ukrainy. Porozmawiam z laboratorium, z którym współpracuję, by też włączyło się do pomocy. Postaram się zmobilizować kolegów, by również w innych ośrodkach pomagali. Może zrobimy jakąś dużą ogólnopolską akcję" - zapowiedział. 

Ma co prawda nadzieję, że wkrótce powstanie centralny system wsparcia medycznego uchodźców, co pozwoli tę pomoc lepiej koordynować, ale zaapelował, żeby nie czekać, aż instytucje podejmą działania, lecz żeby każdy robił od razu to, co jest w stanie zrobić sam. 

Napiórkowski już zachęcił innych lekarzy do podjęcia podobnych inicjatyw i zaoferował, że wizyty można umawiać przez prywatny kontakt z nim na Facebooku. 

Lekarze otwierają gabinety dla kobiet z Ukrainy

Coraz więcej podobnych ofert z całej Polski napływa też do grupy "Pomoc dla Ukrainy" na Facebooku, założonej oddolnie przez ludzi. W Warszawie darmowe wizyty dla kobiet z Ukrainy zaoferowała także ginekolog Anna Perzyńska (znana na Instagramie jako Doktor Ashtanga) pracująca m.in. w Feminature Clinic w Warszawie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Ukrainki w ciąży powinny dla własnego dobra uciec do Słowacji, do Czech, gdziekolwiek, byle nie do Polski.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Klauzula sumienia pozwala? Toć wśród nich mało katoliczek.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1