Marta Janecka, warszawska działaczka kulturalna, doznała poważnego wypadku w czasie podróży po Dominikanie. Zrzutkę na jej leczenie udostępniają znane aktorki, europosłanka Róża Thun i Marta Lempart, kompozytorzy, organizacje kulturalne i bary.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Do wypadku doszło w nocy z 8 na 9 stycznia. Podróżującą po Dominikanie Martę Janecką w okolicach miejscowości Concepción de La Vega potrącił rozpędzony autobus. Ma połamane wszystkie kończyny, liczne złamania otwarte, straciła wiele krwi. Jest w bardzo ciężkim stanie. Obecnie znajduje się w śpiączce farmakologicznej.

Zbiórka na leczenie

Jak pisze w serwisie Zrzutka.pl jej siostra Małgorzata Janecka-Jurecka, przed Martą liczne operacje, transport do Polski i długa rehabilitacja. Potrzebne są pieniądze na pomoc prawną, noclegi dla rodziny i tłumaczenia dokumentów.

Cel zbiórki organizatorzy wyznaczyli na 500 tysięcy złotych, które pragną zebrać w ciągu miesiąca. Jednak już po trzech dniach na pomoc Marcie zdecydowało się ponad pięć tysięcy osób, które łącznie wsparły ją niemal 300 tysiącami złotych. 

Klubokawiarnie w Warszawie, praca w filmie i Strajk Kobiet

31-letnia Marta należała do pierwszej ekipy współtworzącej słynną już klubokawiarnię Chłodna 25. W 2013 roku pomagała jej dawnemu właścicielowi Grzegorzowi Lewandowskiemu w otwieraniu baruStudio w Pałacu Kultury. Lokal szybko stał się jednym z popularniejszych miejsc na mapie stolicy. Pracowała tam jako menedżerka i barmanka, czasem w kuchni.

Jednocześnie działała w Jewish Community Centre (JCC). Organizowała zajęcia ze sztuki zaangażowanej dla dzieci, tworzyła gry miejskie, prowadziła kolonie dla młodzieży: – Marta była w grupie Madrichów, czyli wychowawców dzieci. Była ważnym i lubianym członkiem społeczności – opowiadają Agata Rakowiecka i Marta Saracyn z zarządu JCC.

W tym samym czasie na łódzkim ASP kończyła scenografię. Zaczynała, tworząc oprawę do etiud szkolnych, ostatnio pracowała jako scenografka planu m.in. w produkcjach Patryka Vegi czy serialu „Komisarz Mama".

Angażowała się w działalność Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, razem z baremStudio pomagała w organizacji Parady Równości.

Udostępnienia na Facebooku i Instagramie

– Cieszymy się, że tyle osób zainteresowało się zbiórką. Co prawda w tekstach w internecie widać błędy na temat tego, kim właściwie jest Marta, ale to dlatego, że tak wiele robiła, że łatwo się pomylić – mówi nam jedna z barmanek w barzeStudio.

O pomocy Marcie wiele jest w mediach społecznościowych. Link do zbiórki udostępniają jej znajomi z planów filmowych, m.in. aktorki Aleksandra Domańska i Zofia Zborowska, kompozytorka Joanna Duda, współpracownicy z JCC i warszawskiej sceny knajpianej. W akcję zaangażowały się też Marta Lempart i europosłanka Róża Thun z KO.

 

Krew pilnie potrzebna

A pieniądze okazują się potrzebne na gwałt. Jak opisuje Zuzanna Mockałło, właścicielka baruStudio i przyjaciółka poszkodowanej, Marta wciąż ma krwotoki wewnętrzne, które wymagają przetaczania krwi. 

Gdy ogłosili zapotrzebowanie, niemal od razu do stacji krwiodawstwa na Dominikanie zaczęli zgłaszać się ludzie. Nie tylko tamtejsi Polacy i polskie stewardesy, ale nawet lokalsi znający Martę, która po kraju podróżowała od ponad roku.

– Ale pojawiły się formalne trudności. Byliśmy zmuszeni do kupowania krwi od Dominikańczyków, co jest bardzo kosztowne – opowiada Zuzanna Mockałło.

Leczenie na Dominikanie

Właścicielka baru dodaje, że od środy krew może już być przekazywana. Nadal jednak kosztuje to setki dolarów, a w obecnym stanie zdrowia przewiezienie Marty do Polski jest niemożliwe. Na Dominikanie są już jej siostra i ojciec, którzy pomagają w organizowaniu leczenia na miejscu.

– Marty wszędzie było pełno. To może jakieś szczęście w nieszczęściu, że teraz dowiadujemy się, jak wielu ludzi ją ceniło… – zastanawia się Mockałło.

Link do zrzutki możemy znaleźć TUTAJ.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Wybrała się w podróż bez ubezpieczenia kosztów leczenia ?
  Żeby nie było, wpłaciłem.
  @lob
  Jak kupowała wyjazd pewnie pytali czy chce się ubezpieczyć bo prawie zawsze to robią.Odpowiedź pewnie była jak na Polkę przystało"jakoś to będzie".Nie kpię sobie z nieszczęścia tej Pani ale niestety to jest polski styl pomimo że te ubezpieczenia nie są drogie.
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Szanuje zbiórkę, ale pytanie powinno brzmieć dlaczego nie była ubezpieczona? To zaledwie 30-40 zł za tydzień.
  @udet1124
  Ulanska polska fantazja.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  Uważam, że powinniśmy się generalnie wzajemnie wspierać, oczywiście nie tylko finansowo. Każdemu i każdej z nas może się różnie noga powinąć. Mam nadzieję, że Marta wróci do zdrowia sprawności w miarę szybko i bezboleśnie <3 Ale... mnie też nurtuje ubezpieczenie. Jest to PIERWSZA rzecz, którą ogarniam przy podróżach, szczególnie właśnie nnw, leczenie itp. W moim przypadku to były min sporty ekstremalne poza UE. Wychodziło w 2021 ok 400 zł za wyjazd, w tym duuuży i kompleksowy pakiet covidowy na w zasadzie wszelkie covidiwe ewentualności. To naprawdę nie są drogie rzeczy. Bardzo proszę redakcję o wyjaśnienie tych wątpliwości - czy Marta ma ubezpieczenie i np ubezpieczyciel nie chce płacić? Czy jednak nie ma? A może nie starcza i trzeba się dorzucić?
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Zdrowia! Trzymamy kciuki. Niech wraca cała i zdrowa!
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Ja pie..., ludzie, nie chcecie płacić to nie płaćcie, ale na h... siejecie ferment tutaj, jak dziewczyna tam walczy o życie? Jak dla mnie możecie sobie swoje cenne pieniążki włożyć po kiszki i do śmierci nie wyjmować, a było by nawet super jakbyście cenne minuty zamiast na pisanie komentarzy właśnie na to poświęcili. Po pierwsze nie szkodzić, to zasada nie tylko dla lekarzy.
  @wujcioszela
  Q Polsce obowiązuje inna. Jak najbardziej zaszkodzić.
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  Pytanie tytułowe nie zostało odpowiedziane.
  @Adaminion.com
  naprawdę, przeczytanie artykułu zajmuje 2 minuty.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  A Marta lecąc na Dominikanę kupiła sobie ubezpieczenie? Miesiąc ubezpieczenia na Zanzibarze kosztował mnie 200 zł, zakładam że na Dominikanie kwota może być podobna - a więc apeluje do dziennikarzy o zadanie ważnego pytania, czy wykupiła ubezpieczenie?
  Bo jeżeli nie, to nie widzę powodu, aby przesłać jej chociaż 1 zł.
  @GrchwOso
  Jakoś to będzie?Nie było!
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  pojechala na wakacjach. dlaczego mielibysmy na nia placic? jest tyle osob biednych i poszkodowanych, moze kogos znamy? jestem przeciwny
  @Socialtris
  To nie płać.
  już oceniałe(a)ś
  9
  8
  @Socialtris
  Jak w drodze na imprezę z kumplami potrąci cię ciężarówka, zmiażdży nożęta, wątróbkę, nereczki, złamie kręgosłup i sprasuje pełną dobroci facjatę, to masz jak w banku, że gdyby rodzina chciała zbierać pieniądze na twoje ratowanie znajdzie się równie czujący dzbanuch i zwis miękki, który napisze: "szedł na balangę, dlaczego mielibyśmy na niego płacić"?
  już oceniałe(a)ś
  8
  7