Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poniedziałek warszawiacy i Białorusini mieszkający w stolicy manifestowali przed Pałacem Kultury i Nauki solidarność z Białorusią. Minął już rok, odkąd rozpoczęły się tam regularne protesty i manifestacje przeciwko reżimowi Łukaszenki, ale i areszty, represje, przemoc oraz gehenna Białorusinów.

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Pod hasłem "Mińsk - Warszawa - wspólna sprawa" stolica zaprezentowała jedność z Białorusinami, m.in. czytając wspólnie białoruską literaturę i malując białoruską flagę przed PKiN.

Rafał Trzaskowski: Wierzymy, że Białorusini wygrają walkę o wolność

Swoją solidarność z Białorusinami wyraził też w poniedziałek stołeczny ratusz.

- Warszawa jest solidarna. Ta solidarność ma różne oblicza. Jest bardziej codzienna, przyziemna, kiedy wspieramy się na przykład w związku z pandemią. Ale jesteśmy też solidarni w sprawach trudniej uchwytnych, ale fundamentalnych – w obronie praw człowieka i zasad demokracji. Bo w trudnych czasach solidarność jest niezbędna. - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w rozesłanym dziś komunikacie. Dodał, że solidarność to nie tylko pomniki i deklaracje. Podkreślił, że wiedzą o tym Białorusinki i Białorusini, którzy z narażeniem życia od roku solidarnie walczą o uczciwy, bezpieczny kraj dla siebie i swoich bliskich

- Wierzymy, że wygrają tę walkę. Zhyve Belarus!

– podsumował.

Cichanouska w Warszawie w czerwcu

Warszawa nie pierwszy już raz wspiera mieszkańców Białorusi w walce o wolną i demokratyczną ojczyznę.

W czerwcu tego roku gościem obchodów rocznicy wyborów w 1989 r. była prezydent elekt Białorusi Swiatłana Cichanouska. Uczestniczyła w odsłonięciu pomnika „Solidarności" i rozmawiała z prezydentem Warszawy m.in. o pomocy dla Białorusinów mieszkających w Warszawie.

Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Wsparcie i porady dla białoruskich uchodźców

W Warszawie został powołany także zespół roboczy w związku z trudną sytuacją polityczno-społeczną na Białorusi. Opracowuje procedury działania na wypadek nagłego wzrostu liczby Białorusinów uciekających przed prześladowaniami do Warszawy. Przygotowano dodatkowe wsparcie psychologiczne, poradnictwo prawne i językowe w ramach działań Centrum Wielokulturowego.

Stolica wspiera społeczność białoruską w Warszawie, współpracuje z Fundacją "Białoruski Dom" i Centrum Białoruskiej Solidarności. Działania mają wyrażać solidarność z sąsiadami walczącymi o demokrację, ale też ułatwienie odnalezienia się w Warszawie Białorusinom, którzy zdecydowali się zamieszkać w Warszawie.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.