Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek o 11 przed Ambasadą Białorusi przy Wiertniczej w Warszawie odbył się protest przeciwko reżimowi Łukaszenki. Zorganizowała go fundacja Beloruski Dom, która protestuje przeciwko masowym represjom oraz chciała wyrazić poparcie dla działań, których celem jest uwolnienie setek więźniów politycznych.

Protestujący stanęli przy ulicy z białoruskimi flagami oraz transparentem z napisem "Zatrąb dla więźniów politycznych Łukaszenki". Wystawili też portrety więzionych przez Łukaszenkę osób. 

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta


"Masowe represje na Białorusi, prześladowanie przeciwników politycznych reżimu zataczają coraz szersze kręgi" - napisali przedstawiciele fundacji. Dodali, że według danych centrum praw człowieka Viasna na Białorusi 507 osób jest obecnie uznawanych za więźniów politycznych. Wśród nich są również przedstawiciele mniejszości polskiej. "W tej sytuacji, my nie możemy pozostawać obojętni, na cierpienie, jakiego każdego dnia przysparza Łukaszenka setkom niewinnych więźniów politycznych i ich rodzinom" - czytamy. 

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.