Ten artyku czytasz w ramach bezp豉tnego limitu

Nie ustają protesty przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki na Białorusi. Pod budynkiem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Jasnej w centrum Warszawy od ponad tygodnia głodują dwie Białorusinki: Stanislawa Glinnik i Bażena Szamowicz. Rotacyjnie głodowało też kilka innych osób.

W środę o godz. 18 manifestację przy Jasnej wsparły inne kobiety, m.in. Polki i Ukrainki. Do głodujących przyszła też aktywistka Jana Shostak ze swoim poruszającym krzykiem dla Białorusi. Odbyła się też akcja "Dekolt dla Białorusi". – Przekaz był taki, żeby wykorzystać przestrzeń odsłoniętego dekoltu do przekazania treści w postaci logotypów firm, które bezpośrednio lub pośrednio współpracują z białoruskim reżimem, tym samym karmiąc go. Trudno to zrozumieć w poszczególnych działaniach firm, ale mam nadzieję, że to taki pierwszy impuls do dalszych działań polityczek i polityków – opowiada Jana Shostak.

"Dekolt dla Białorusi". Manifestacje w Warszawie

Kolejnym krokiem ma być blokada ciężarówek pod granicą z Białorusią. Chodzi o transport towarów, które jadą z Polski na Białoruś. Od Jany Shostak dowiadujemy się, że na blokadę wybierają się głodujące na ul. Jasnej kobiety, bo petycja, z którą rozpoczęły głodówkę i w której zaapelowały do polityków Parlamentu Europejskiego o nałożenie sankcji na Białoruś, zebrała tyle podpisów, ile sobie założyły.

W czwartek w Warszawie odbędą się kolejne protesty. – Ja będę krzyczeć codziennie – zapowiada Jana Shostak. – O godz. 18 robię taki pomnik dla Białorusi. Żeby wszyscy, gdy już minie medialna fala zainteresowania, patrząc na godz. 18, przypomnieli sobie przez chwilę o Białorusi i katastrofie, która tam się dzieje. Trochę tak jak Polacy mają swoją symboliczną godz. 21.37 [czas śmierci papieża Polaka – red.].

Jest też pomysł na nową odsłonę "Dekoltu dla Białorusi". W czwartek wieczorem na pl. Zamkowym pod kolumną Zygmunta odsłonięte dekolty kobiet mają służyć do wypisywania nazwisk białoruskich więźniów politycznych i opozycjonistów. Do wypisania jest ponad 450 nazwisk.

Czwartkowa manifestacja jest związana z przyjazdem do Polski Swiatłany Cichanouskiej. W czwartek o godz. 19.30 będzie ją można spotkać na pl. Zamkowym. W Warszawie odbierze tytuł Człowieka Roku "Gazety Wyborczej". W piątek spotka się z prezydentem Warszawy Rafa貫m Trzaskowskim.

Czytaj ten tekst i setki innych dzi瘯i prenumeracie

Wybierz prenumerat, by czyta to, co Ci ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakuj帷e reporta瞠 i porady ekspert闚 w sprawach, kt鏎ymi 篡jemy na co dzie. Do tego magazyny o ksi捫kach, historii i teksty z medi闚 europejskich. Zrezygnowa mo瞠sz w ka盥ej chwili.