Już ponad 600 osób odpowiedziało na apel rodziny znakomitego varsavianisty Jarosława Zielińskiego o wpłaty na jego leczenie. Ogłoszona tydzień temu zbiórka pieniędzy przyniosła do tej pory około 75 tys. zł.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jarosław Zieliński (rocznik 1958) jest historykiem architektury, wybitnym varsavianistą, pisarzem i publicystą, zastępcą redaktor naczelnej miesięcznika „Stolica”, autorem lub współautorem około 50 książek. Jego sztandarowe dzieło - wydawany od 1995 r. wielotomowy „Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy” - to lektura obowiązkowa dla wszystkich, który chcą zgłębić dzieje stolicy. Wśród publikacji Jarosława Zielińskiego są też przewodniki historyczne po warszawskich ulicach i dzielnicach, książki o warszawskich latarniach, neonach, wodociągach, stacjach kolejowych, miejscach związanych z dawnymi żydowskimi mieszkańcami czy socrealizmie. Ich autor jest jest laureatem wielu wyróżnień, m.in. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz trzykrotnie Nagrody „Klio” przyznawanej za najlepsze książki historyczne ostatniego roku.

Na pomoc Jarkowi

Tydzień temu rodzina varsavianisty podała informację o zdiagnozowaniu u niego wieloprzerzutowego raka: „W zeszłym roku miał wycięty końcowy odcinek jelita grubego, długą chemioterapie która zakończyła się dopiero co w październiku. Niestety zdrowie nie potrwało długo. W Niedzielę, 11 kwietnia karetka zawiozła go do szpitala bo się dusił. Podejrzewaliśmy COVID, ale diagnoza przewyższyła nasze możliwości pojmowania. Jarek do końca nie chciał się poddać. Całe życie był wolnym człowiekiem, podróżnikiem, wspaniałym pisarzem, historykiem, przewodnikiem po Warszawie, nauczycielem, wielokrotnie nagradzanym za twórczość literacką. Teraz kończy swoją kolejną książkę. Niestety diagnoza to naciek nowotworowy na układzie moczowo-płciowym oraz wiele ognisk w płucach, w wątrobie, oskrzelach, jelitach...”.

Rodzina chorego napisała o nawiązaniu kontaktu z niemieckim onkologiem z kliniki immunoterapii w Dusseldorfie, który zgodził się podjąć próbę leczenia nowym białkowym preparatem. Na platformie Zrzutka.pl rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na ratowanie Jarosława Zielińskiego. Dostępna jest pod adresem:  https://zrzutka.pl/jarekvarsaviana. Apel o pomoc uruchomił wielką społeczną akcję. "Drodzy, Kochani. Dosłownie nie jestem w stanie uwierzyć w absolutnie kosmiczną skalę Waszego wsparcia! Nie ma słów, aby podziękować za Wasze wysiłki i starania, nie ma sposobu, aby się odwdzięczyć. Odzyskuję siły po zatorze płuc, mogę samodzielnie oddychać i poruszać się, choć słabiutki jeszcze jestem. Jesteście teraz moją Wielką Rodziną" - napisał 17 kwietnia na Facebooku Jarosław Zieliński.

Do tej pory wpłat na Zrzutka.pl dokonało ponad 600 osób. Zebrana suma przekroczyła 75 tys. zł (stan z czwartku 22 kwietnia o godz. 16.). Największe kilkutysięczne kwoty przekazali deweloperzy, którzy korzystają z wiedzy i ekspertyz varsavianisty. Z myślą o osobach mniej biegłych w internecie rodzina udostępniła też konto bankowe: PNB Paribas, Urszula Bruss, nr 42 2340 0009 1570 4010 0000 4688, z tytułem „Darowizna”.

Licytacje w internecie

Równocześnie w internecie nastąpił istny wysyp licytacji charytatywnych dla Jarosława Zielińskiego, z których dochód zasila zbiórkę. Stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki wystawił na aukcji płytkę posadzkową z Pałacu Saskiego i godzinną przejażdżkę Fiatem 126p.

Rafał Patla zaoferował wycieczkę po Warszawie historyczną furgonetką Nysa 522, Fundacja Hereditas - spacer z Jerzym S. Majewskim po zabytkach Śródmieścia i z Grzegorzem Miką wybraną przez siebie trasą w granicach Warszawy z 1939 r., Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego - zwiedzanie z przewodnikiem kampusu przy Krakowskim Przedmieściu, Rosalie Antoinette - oprowadzanie po Starej Oranżerii z Teatrem Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich, Antoni Ożyński, arch. Maria Brukalska i Tomasz Pawłowski - indywidualny spacer po Żoliborzu Historycznym z finałem w słynnym domu rodziny Brukalskich przy ul. Niegolewskiego, zaś Magdalena Pinkwart - weekendowe zwiedzanie Liverpoolu. 

Maciej Krogulec wystawił szyld klamki drzwi ze śladami po pociskach z czasów wojny, Jarosław Zuzga - oryginalny syfon do wody sodowej wyprodukowany przez Stołeczne Zakłady Winiarsko-Spożywcze „Warsowin”, Paweł Stala - przedwojenny album ze zdjęciami Warszawy autorstwa Jana Bułhaka, Michał Sokolnicki - filiżankę ze spodkiem z motywem kolumny Zygmunta, Paweł Chmurzyński - ręcznie wykonaną makietę kilku staromiejskich kamieniczek, Daria Siwak - kolczyki w stylu vintage, Laura Paloma - wianek wiosenny z Pracowni Paproć, Maria Łużyńska - drewnianą figurkę Madonny z Dzieciątkiem, Cukiernia Strzałkowscy - tort śmietanowy z napisem „Wracając do dawnych i dawniejszych lat”, Stowarzyszenie Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki - zdjęcia kamienicy przy ul. Waliców 14 z muralem „Kamień i co?”.

W akcję włączyli się autorzy książek. Można licytować publikacje m.in.: Anny Cymer („Architektura w Polsce 1945-1989”), Katarzyny Jasiołek („Asteroid i półkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym”), Magdaleny Hajnosz („Warszawa z głową do góry. Przewodnik autorski”), Pawła Dunin-Wąsowicza („Żoliborski przewodnik literacki”), Joanny Rolińskiej („Ale jest Warszawa”), Ewy Sztompke („Nietuzinkowe historie pomników Warszawy”) oraz Adama Dylewskiego („Ruda, córka Cwiego. Historia Żydów na warszawskiej Pradze”).

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    A w jaki to niby cudowny sposób chcą leczyć raka odbytnicy, który - sadząc z podanych szczegółów - jest rozsiany wszędzie, wyjąwszy mózg?

    Nie rozsądniej spróbować pogodzić się z nieuchronnym?
    @turpin
    no jak? Cudownym białkiem :(
    Nie szydzę, rozumiem chwytanie się każdej możliwości, tylko chyba lepiej przeznaczyć czas na bycie razem i wpompowanie kasy w jak najdłuższe optymalne funkcjonowanie tu i teraz.
    Życzę wszystkiego co najlepsze.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    zrzutka została zablokowana. cos tu śmierdzi.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0