Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

WYBIERAMY WYZWANIA DLA MAZOWSZA

Ile można zrobić w 20 lat, jeżeli tylko wyzwanie potraktuje się serio? Z tą myślą rozpoczęliśmy w „Wyborczej” konkurs Supermiasta i Superregiony 2020–2040. Chcemy wybrać siedem pomysłów, siedem strategicznych celów, które w ciągu najbliższych dwóch dekad powinny zostać zrealizowane w naszych miastach i regionach.

Nasi czytelnicy jak zwykle nie zawiedli. Przysłali nam wiele pomysłów, niektórzy nawet stworzyli całe opracowania. Z uwagą przeczytaliśmy wszystkie propozycje. Naprawdę było w czym wybierać. Wykorzystaliśmy je, tworząc listę 12 celów, spośród których wybranych zostanie finałowa siódemka.

Głosowanie zakończymy 3 maja. Można oddać głos tylko na jedno wyzwanie! Listę siedmiu wyzwań dla Warszawy i Mazowsza ogłosimy 7 maja.

1. Szybka kolej międzymiastowa

Pociąg Kolei Mazowieckich (zdj. ilustracyjne)Pociąg Kolei Mazowieckich (zdj. ilustracyjne) ANDRZEJ MICHALIK

Powinny powstać regularne regionalne i lokalne połączenia kolejowe między miejscowościami województwa mazowieckiego. Podróż z Warszawy do Radomia nie może trwać dwie i pół godziny.

2. Wsparcie kadr medycznych

Stacja dializ w szpitaluStacja dializ w szpitalu fot. materiały prasowe/Andrzej Kosater

Pandemia pokazała, jak ważna jest służba zdrowia. Zbudujmy programy zachęt dla studentów medycyny, pracowników ochrony zdrowia (zwłaszcza rzadkie specjalności).

3. Opieka nad seniorami

Powinna powstać sieć tanich domów opieki i ponadlokalnych ośrodków działających na podobnej zasadzie jak sanatoria, wczasy.

4. Mazowsze bez smogu

Smogowy ranking podwarszawskich gmin. Sprawdziliśmy jak idzie wymiana kopciuchów w 39 gminach obwarzanka wokół WarszawySmogowy ranking podwarszawskich gmin. Sprawdziliśmy jak idzie wymiana kopciuchów w 39 gminach obwarzanka wokół Warszawy MARTA DUDZINSKA

Smog nie zna granic, nie da się z nim walczyć w każdym mieście z osobna. Dlatego walkę o czyste powietrze należy prowadzić w dużej skali. Skoordynowany w całym województwie – i skrupulatnie przestrzegany – powinien być program pożegnania z kopciuchami, rozbudowy sieci ciepła systemowego, monitoringu powietrza w każdej gminie.

5. Autobus w każdej gminie

PKS do Grójca na Dworcu Zachodnim w WarszawiePKS do Grójca na Dworcu Zachodnim w Warszawie PRZEMEK WIERZCHOWSKI

Stop wykluczeniu komunikacyjnemu. Sprawny, szybki, wygodny transport zbiorowy w każdej gminie – tylko to może zakończyć korki na trasach wjazdowych do dużych miast.

6. Autostradowa obwodnica Warszawy

Autostrada (zdjęcie ilustracyjne)Autostrada (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl

Potrzebny jest kolejny drogowy ring wokół stolicy, który przejmie ruch tranzytowy i odciąży Warszawę. Musi jednak powstać z poszanowaniem lokalnych interesów, w drodze realnych, a nie fikcyjnych konsultacji.

7. Edukacja dla biznesu

Praktyczna nauka zawoduPraktyczna nauka zawodu Fot. Maciej Swierczynski / AG

Współpraca kluczowych branż z regionu ze szkołami zawodowymi i system stypendialny dla uczniów.

8. Dojazd do lotniska w Radomiu

Lotnisko w RadomiuLotnisko w Radomiu Fot. PPL

Skoro powiedzieliśmy A i za ponad 400 mln zł budujemy lotnisko w Radomiu, to powiedzmy B i zadbajmy o jego skomunikowanie. Powinny powstać połączenia z miejscowościami woj. mazowieckiego i sąsiednich, m.in. kolejowe i drogowe (trasy S9 i S12).

9. Płock wreszcie na mapie drogowej

Dziś do miasta prowadzą tylko wąskie i wolne drogi krajowe. Konieczne – ekspresowa S10 i obwodnica.

10. Pojezierze Gostynińskie – zielonymi płucami

Jezioro ZdworskieJezioro Zdworskie Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl

Największy kompleks jezior i rozwój jego bazy alternatywą dla zanieczyszczonego Płocka i regionu.

11. Modlin jak nowy

Lotnisko w ModlinieLotnisko w Modlinie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Lotnisko Modlin powinno pozostać portem lotniczym dla Warszawy. Pandemia nie będzie trwać wiecznie, za jakiś czas znów zaczniemy latać samolotami. Przed pandemią terminal lotniska pękał już w szwach – należy go rozbudować tak, by był wygodny dla pasażerów. Trzeba też dobudować brakujące kilka kilometrów linii kolejowej tak, by polepszyć dojazd do lotniska.

12. Nowe mosty przez Wisłę

Mostu na NarwiMostu na Narwi fot. gddkia.gov.pl

Na północ i południe od Warszawy powinny powstać nowe połączenia mostowe. Przeprawami przez Wisłę należy spiąć Łomiankę i Jabłonną oraz Konstancin-Jeziorną i Józefów lub Karczew; kolejny most powinien powstać także w Płocku.

ZAGŁOSUJ NA WYZWANIA DLA WARSZAWY:

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.