Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lista protestów jest aktualizowana.

BIAŁYSTOK

W poniedziałek samochody  i "spacerowiczki" mają blokować o godzinie 16 w centrum podlaskiej stolicy rondo Andrzeja Piotra Lussy.

Z kolei manifestacje przeciwko zaostrzeniu prawa do aborcji zaplanowano w poniedziałek w ostoi PiS - w Wysokiem Mazowieckiem (godz. 18 pod urzędem miasta) oraz w Siemiatyczach (o godz. 16). W środę (28 października) mają odbyć się też w ostoi PiS - w Łapach (godz. 19 ul. Generała Władysława Sikorskiego) oraz w Hajnówce (godz. 17 pod urzędem miasta). Wszędzie pod hasłem „To jest wojna!".

Organizatorzy manifestacji w Łapach (Młodzi Razem Podlasie i Ogólnopolski Strajk Kobiet Łapy) zachęcają do udziału w niej: „Pokażmy, że małe miasto ma ogromną siłę! Nie dajmy się! Żarty się skończyły! Wychodzimy na ulicę, bo nie pozwalamy na odbieranie naszych praw przez obecny rząd. Powiedzmy NIE głośno i wyraźnie”.

BIELSKO-BIAŁA

W poniedziałek w Bielsku-Białej odbędzie się kolejny protest. Jego uczestnicy ponownie spotkają się o godz. 18 na pl. Ratuszowym. - Na pewno zapalimy znicze i będziemy wykrzykiwać swoją wściekłość na PiS. Co będzie dalej, zobaczymy - mówią uczestnicy protestów.

BYDGOSZCZ

Protest rozpocznie się w poniedziałek o godz. 17 przed siedzibą PiS (ul. Gdańska 10). Pikieta „To jest wojna! Strajk kobiet – blokada wszystkiego BYDGOSZCZ” przeniesie się też poza bydgoskie śródmieście. - Jeżeli myślicie, że złożyłyśmy broń, to głęboko się mylicie! Będziemy walczyć do skutku! W poniedziałek wielka mobilizacja - deklarują bydgoscy obrońcy praw kobiet. - Jeśli macie auta, oklejcie je symbolami strajku i od 17 krążcie po centrum, róbcie hałas - niech nas usłyszą! - apelują organizatorzy.

CZĘSTOCHOWA

W Częstochowie zaplanowano o godz. 19 blokadę ul. Katedralnej. „Szczególnie prosimy osoby zmotoryzowane o przybycie samochodem - najlepiej takim ze znakiem Strajku Kobiet, bądź innym, który nie pozostawi złudzeń, że jesteś z Nami! Nie masz samochodu? Masz rower? Wpadnij, zabierzemy się! Chcesz blokować pieszo lub rzeczami? Odezwij się!” - zachęcają organizatorzy. Blokada ul. Katedralnej ma potrwać ok. godziny, później protest, w formie spaceru, ma się przenieść do parku Staszica pod Jasną Górę.

KATOWICE

Na godz. 16 zaplanowano samochodową blokadę Katowic. Demonstrujący mają się spotkać w okolicach Spodka i stamtąd wyjechać na ulice Katowic. Podobne akcje odbyły się już w weekend m.in. w Warszawie czy Gdańsku.

Z kolei o godz. 19 po raz kolejny protestujący spotkają się pod katedrą Chrystusa Króla w Katowicach. - Spacerujemy aż do skutku - zapowiadają na Facebooku organizatorzy wydarzenia.

KIELCE

„W poniedziałek polecamy spacer w okolicach pomnika Henryka Sienkiewicza w Kielcach. Nie dość, że dotlenimy organizm, to jeszcze zadumamy się wraz z wieszczem...Quo Vadis Polsko?...” – pisze, zachęcając do udziału w akcji, Małgorzata Marenin, świętokrzyska koordynatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Przypomina o obowiązku noszenia maseczek, przyłbic i zachowania odległości. Początek spaceru w poniedziałek o godz. 17.

KRAKÓW

O godz. 16 z czterech punktów Krakowa równolegle wyruszy protest samochodowy. Plan? - Wolny przejazd (ok. 30 km na godz.) przez miasto w godzinach szczytu z oklejonymi autami. Podczas postojów i na czerwonym świetle kolumna aut włącza klakson - przedstawiają pomysł organizatorki.

Strajk samochodowy wyruszy:

 • spod stacji benzynowej na parkingu pod M1
 • z parkingu przy Castoramie na Bronowicach
 • z parkingu przy Tesco na Kapelance
 • spod Kauflanda na Prokocimiu

Równolegle, o tej samej godzinie, krakowianki planują zablokować miasto, spacerując np. po przejściach dla pieszych. Trasy tych utrudnień nie są jeszcze znane. - O szczegółach poinformujemy ok. 30 minut przed rozpoczęciem - zapowiadają organizatorki.

ŁÓDŹ

W Łodzi w poniedziałek mają się odbyć trzy protesty

"Drogie i Drodzy! Dużo się dzieje. Wielkie dzięki za niezwykłą siłę dzisiaj!! Solidarnie mamy moc! Widzimy, że się organizujecie i to jest wspaniałe! Ale do rzeczy. Powtórzmy to W PONIEDZAŁEK 26.10.2020. O godz. 16:50 zapraszamy Was na Plac Zwycięstwa (od strony parku)!" - czytamy na facebookowej stronie Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom. Protest organizują Dziewuchy, Partia Zieloni, Lewica, Manifa Łódź.

"Walczymy dalej, blokując drogi w Łodzi. Godzina 16, Centrum Stajnia jednorożców" - taką zapowiedź umieszczono na stronie Strajk kobiet #piekło kobiet.

Trzeci protest - samochodowy - ma się odbyć o godz. 16 pod centrum handlowym Tulipan na Widzewie.

OPOLE

Akcja „Blokada” ma się rozpocząć o godzinie 16. Chodzi o blokady samochodowe, rowerowe i piesze. Organizatorzy proponują tu np. spacery w czarnych strojach lub z wieszakami przez przejścia dla pieszych, korkowanie miasta, jeżdżąc wolno samochodami i tłumnie. Informacje o miejscach protestów uczestniczki rozsyłają sobie w prywatnych wiadomościach. 

– Zależy nam na tym, żeby blokada Opola była widoczna i żeby mogły w niej uczestniczyć różne osoby. Najważniejsze jest to, żeby nasza akcja była widoczna – piszą organizatorki poniedziałkowej blokady.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kobiety pojawią się w najbardziej newralgicznych komunikacyjnie miejscach miasta. 

POZNAŃ

O godz. 16 Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział blokadę dróg w całym kraju. Chodzi np. o spontaniczny tłumny przejazd samochodami i rowerami przez centra miast w czasie popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Do protestu mogą się też przyłączyć piesi, wchodzą np. na zebry na kluczowych skrzyżowaniach. Na razie nie ma decyzji, gdzie konkretnie w Poznaniu takie protesty się odbędą.

Niezależnie od tego, o godz. 19 kolejną manifestację zapowiedziano na pl. Wolności. Tradycją poprzednich dni jest przejście na Ostrów Tumski pod katedrę, a także pod siedzibę polityków PiS. W Poznaniu jest to biuro zarządu okręgowego PiS, przy ul. Młyńskiej.

SZCZECIN

Główną manifestację, która może zablokować ruch uliczny, liderki kobiecych protestów zwołały na godz. 16.30 na pl. Szarych Szeregów w Szczecinie.

Od godziny 16 na al. Wyzwolenia między Kaskadą a Galaxy może tam wolno krążyć „w poszukiwaniu miejsc do zaparkowania” dużo samochodów oznaczonych plakatami Strajku Kobiet.

TORUŃ

Torunianki spotkają się o godz. 16 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. W opisie wydarzenia organizatorki napisały jedynie: "Będzie się działo!". Tym razem proszą o niezabieranie ze sobą psów. Zgodnie z zapowiedzią Marty Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet poniedziałkowe protesty mają mieć charakter blokady - samochodowej, pieszej, rowerowej bądź rzeczowej. Nie ma jeszcze informacji, które z toruńskich ulic zostaną zablokowane i w jaki sposób.

TRÓJMIASTO

W Gdańsku protestujący - zarówno piesi, jak i zmotoryzowani - znów zbiorą się na Hucisku (o 17) (tak jak w sobotę) oraz na parkingu przy Operze Bałtyckiej (o 15.30), skąd ruszą głównym ciągiem komunikacyjnym miasta. Przez kolejny tydzień od 7 do 21 trwać będzie też protest pod biurem poselskim PiS-u przy Targu Drzewnym.

W Gdyni przemarsze i przejazdy zaczną się ze skweru Kościuszki oraz skrzyżowania ulic Wielkopolskiej i Zwycięstwa. Organizatorzy po raz kolejny zapowiedzieli "raban" pod biurem posła PiS-u Marcina Horały. 

Podobnie jak w Trójmieście i dużej części kraju od godz. 16 protesty na Pomorzu rozpoczną się także w: 

 • Pelplinie (spacer w obronie kobiet, start na targowisku),
 • Bytowie (na rynku, o 15.50 wyjazd samochodami z parkingu przy "Jeleniu"),
 • Chojnicach (pod biurem posła PiS-u Aleksandra Mrówczyńskiego).
  Druga fala poniedziałkowych blokad rozpocznie się od godz. 17. Wtedy protestujący zbiorą się w:
 • Elblągu (godz. 17, start w okolicach PWSZ),
 • Słupsku (od godz. 18, plac Zwycięstwa, protest samochodowy, od 18.30 - spacer po Słupsku sprzed siedziby PiS-u przy ul. Lutosławskiego 33),
 • Kościerzynie (od godz. 18, start na rynku),
 • Kartuzach (od godz. 18, start na rynku),
 • Redzie (od godz. 19, plac przy SP nr 4, spacer, udział ma wziąć posłanka Henryka Krzywonos),
 • w Malborku, Nowym Dworze Gdańskim i Brusach (tu godziny i szczegóły jeszcze nie są określone).

WARSZAWA

Akcja "Blokada" ma się rozpocząć o godzinie 16. Chodzi o blokady samochodowe, rowerowe i piesze.

- Oczywiście nie wiadomo, czy zgłaszać zgromadzenie, czy nie, no bo nie obowiązują żadne obostrzenia w związku z tym, że nie ma stanu wyjątkowego i odpowiednich przepisów. Natomiast policja ma swoje rozkazy, mogą się dziać różne rzeczy. Przypominamy o tym, że nie należy przyjmować mandatów z żadnego tytułu - upominała uczestników i uczestniczki poniedziałkowego protestu Marta Lempart, liderka OSK, w nagraniu rozpowszechnianym w mediach społecznościowych

Blokowane będą przejścia dla pieszych, ronda, mosty, skrzyżowania.

WROCŁAW

Protest we Wrocławiu rozpocznie się o godz. 17. - To jest Wojna! Wybierzmy się na spacer w okolice Rynku, około godz. 17. Trasę spaceru podamy w poniedziałek. Pospacerujmy razem. W odpowiednich odległościach, z maseczkami na twarzach, bo korona nie śpi! - podkreślają organizatorzy ze Strajku Kobiet, Młodych Razem, Partii Zieloni, Obywateli RP, Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, Ostrej Zieleni, KOD i partii Razem.

Również działaczki z południa Dolnego Śląska nie składają parasolek. O godzinie 16 protestujący spotykają się pod wałbrzyskim Tesco i ruszą do centrum Wałbrzycha. Blokowana będzie też droga krajowa nr 35 biegnąca przez Świebodzice.

 - Widzimy się w poniedziałek o 17 tam gdzie zawsze [pomnik Millennium przy sądzie rejonowym] - piszą działaczki ze Zgorzelca. - Blokada ulic, przejść dla pieszych, centrum miasta, rondo. Czarny marsz! Używamy samochodów, nóg, głosu, banerów, plakatów i co tylko chcecie! Wyraźmy głośny sprzeciw wobec pisoprawców!

To niejedyne protesty. Poniżej lista (stan na godz. 8) miejscowości na Dolnym Śląsku, w których zaplanowano wydarzenia:

 • Bolesławiec - Biedronka przy Manhattanie (niewykluczone również inne miejsca), godz. 16
 • Brzeg Dolny - ul. Zwycięstwa, przed biurem PiS, godz. 19
 • Kłodzko - Kłodzki Ośrodek Kultury, godz. 18
 • Jelenia Góra - skrzyżowanie w pobliżu Castoramy, godz. 17
 • Lądek-Zdrój - spacer wyruszy spod Kościoła Parafialnego o godz. 17
 • Legnica - plac Słowiański, godz. 17
 • Oleśnica - Rynek, godz. 18
 • Syców - park miejski, godz. 19
 • Świebodzice - Rynek, godz. 15
 • Trzebnica - skrzyżowanie Obrońców Pokoju i Wrocławskiej, godz. 18
 • Wrocław - spacer w okolicach Rynku, godz. 17
 • Zgorzelec - Pomnik Millennium przy sądzie rejonowym, godz. 17

ZIELONA GÓRA

Planowana jest pikieta pod hasłem "Ostra Jazda" w ramach ogólnopolskiej akcji. Zbiórka rozpocznie się o godz. 16.30 na parkingu galerii handlowej Grona Park przy ul. Wiejskiej. - Będziemy jeździć od ronda PCK do ronda Mariana Szpakowskiego. Jeżeli będzie nas dużo, a wszystko na to wskazuje, to drogę przedłużymy do ronda Jana Pawła II przy kościele Ducha Świętego - tłumaczą i dodają, by wziąć ze sobą taśmę klejącą. Przyda się do przyklejenia plakatów do szyb samochodów.

Lista protestów jest aktualizowana.

STRAJK KOBIET 2020 - MAPA PROTESTÓW

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.