Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W poniedziałek ok. godz. 18.30 na kładce nad Trasą Łazienkowską kilkunastu warszawskich aktywistów i aktywistek wywiesiło napis "SOLIDARNI". Rozwieszono także flagę Białorusi.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

- Wydawało nam się, że będzie to działanie adekwatne do 40. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Chcemy pokazać Białorusinom, że jesteśmy z nimi solidarni w walce o wolność w kraju - mówi Andrzej Różycki, jeden z pomysłodawców akcji.

Razem z innymi aktywistami - zrzeszonimi w nieformalnym ruchu społecznym "Kartoniada" - od pięciu lat demonstrują w obronie demokracji, rządów prawa oraz praw człowieka.

Przypomnijmy, w niedzielę Białorusią znowu wstrząsnęły wielotysięczne demonstracje. Liczba protestujących na ulicach miast była porównywalna z akcjami sprzed tygodnia. Kryzys spowodowany jest sfałszowaniem wyników sierpniowych wyborów prezydenckich.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.