Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Warszawy? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter.

„Warszawa zawsze była solidarna. Zawsze broniła najważniejszych wartości – wolności, godności i demokracji. My – warszawianki i warszawiacy w przede dniu wyborów prezydenckich na Białorusi, chcemy naszą obecnością na wiecu solidarności »Wolna Warszawa dla Wolnej Białorusi« pokazać nasze wsparcie dla milionów Białorusinów i Białorusinek” – piszą organizatorzy demonstracji, która ma się odbyć o godz 11 w sobotę na pl. Żelaznej Bramy w Warszawie

Wiec „Wolna Warszawa dla Wolnej Białorusi” w sobotę w Warszawie

Organizatorzy tłumaczą wybór miejsca tym, że stoi w tym miejscu pomnik Tadeusza Kościuszki – bohatera trzech narodów: polskiego, białoruskiego, a także amerykańskiego.

Nad tym obywatelskim wydarzeniem patronat objął ponadpartyjny Parlamentarny Zespół ds. Białorusi i Dom Białoruski w Warszawie. Organizatorzy zapraszają do przyjścia z polskimi i białoruskimi flagami.

W geście solidarności wobec Białorusinów, którzy chcą demokratycznych wyborów, w niedzielę Pałac Kultury i Nauki będzie podświetlony na biało-czerwono-biało, czyli w białoruskich barwach narodowych i białoruskiej flagi sprzed dojścia do władzy Aleksandra Łukaszenki, który zmienił białoruską flagę na czerwono-zieloną z ludowym haftem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.