Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Oprócz akcji pod budynkiem Ambasady Republiki Białorusi przy ul. Wiertniczej 58 w Warszawie jednocześnie odbędzie się druga – pod konsulatem przy ul. Elektrycznej 9 w Białymstoku.

Za manifestację solidarnościową z obywatelami i obywatelkami Białorusi w walce o ich prawa odpowiedzialna jest Ekipa Szymona – zwolennicy i aktywiści Szymona Hołowni.

Wybory na Białorusi

Co dzieje się na Białorusi? 9 sierpnia odbędą się tam wybory prezydenckie. Nie będą to jednak wybory uczciwe, gdyż najpopularniejsi konkurenci urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki zostali wyeliminowani z udziału w wyborach. – Wiktor Babaryko i Siarhiej Ciechanouski zostali uwięzieni, a Walerij Cepkało został zmuszony do opuszczenia kraju – informują organizatorzy akcji.

Jednocześnie dochodzi do licznych aresztowań, pobić i innych represji wobec tych, których władza uznaje za aktywnych zwolenników opozycji.

– Chcąc bronić tej samej sprawy, z powodu której aresztowano jej męża, do wyborów stanęła Swiatłana Cichanouska, a do jej komitetu wyborczego dołączyły Weranika Cepkało i Maryja Kalesnikawa – odpowiednio żona oraz szefowa sztabu pozostałych dwóch wyeliminowanych kandydatów. Wkrótce okazało się, że poparcie dla nich jest powszechne. Tysiące ludzi przychodzą na wiece wyborcze nawet w niewielkich miastach – dodają aktywiści z Ekipy Szymona. I tym samym zapraszają do udziału w piątkowej manifestacji.

Jak tłumaczy Hołownia w specjalnie przygotowanym wideo, zarówno on, jak i jego zwolennicy chcą wesprzeć obywateli „w walce o demokratyczne wybory”. – Szczególnie solidaryzuję się z tymi, którzy zostali niewinnie uwięzieni, byli torturowani. Tymi, którzy w obawie o życie zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju. Wasza odwaga i determinacja budzą nasz podziw i szacunek – mówi.

Podczas zgromadzenia manifestanci wysłuchają białoruskich i polskich aktywistów oraz odśpiewają wspólnie „Mury” Jacka Kaczmarskiego – piosenkę, która na Białorusi stała się „hymnem wolności”.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.