Nowe mosty czy boom rowerowy? Muzeum Powstania czy Centrum Nauki Kopernik? Zapraszamy do głosowania na największy sukces stołecznego samorządu ostatnich 30 lat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Supermiasta. Co nam się udało?

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy. Utworzenie samorządów, wzmocnionych reformą z 1999 r., to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski.

Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zapraszamy do udziału w plebiscycie Supermiasta. Razem z Wami chcemy zastanowić się, co nam się najlepiej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najbardziej dumni?

Spośród zgłoszonych propozycji wybraliśmy dziewięć, z których teraz Państwo wybiorą tę najważniejszą.

Wśród nich nie brakuje ważnych inwestycji. M.in komunikacyjnych, bo choć infrastruktura wciąż jest oceniana jako niedostateczna, to na co dzień nie dostrzegamy, jak bardzo została rozbudowana. Powstały m.in. trzy nowe mosty (Świętokrzyski, Siekierkowski, Północny) i dwie linie metra, choć ta druga jeszcze w niepełnej formie. Ale metro kompletnie odmieniło Warszawę i poruszanie się po niej. Wzdłuż linii powstały nowe osiedla. Aż 93 proc. mieszkańców pozytywnie ocenia komunikację miejską, trudno o lepszą rekomendację.

A jeśli już jesteśmy przy komunikacji, to kilka słów o boomie rowerowym, którego doświadczyliśmy. Budowa sieci ścieżek rowerowych, a potem Veturilo, sprawiły, że rowerzyści na ulicach nikogo już nie dziwią.

Przybyło kilka inwestycji na światowym poziomie, służących szeroko rozumianej rozrywce i edukacji. Wśród nich Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ze stadionem łączy się nierozerwalnie udane Euro 2012, impreza o ogromnym zasięgu, o jakiej jeszcze w latach 80. nie mogliśmy nawet marzyć. A i Muzeum Powstania Warszawskiego to nie tylko budynek, ale też przywrócenie należnej Powstaniu i Powstańcom pamięci.

Na naszej liście znalazły się też zjawiska mniej infrastrukturalne i trudniej uchwytne na co dzień, ale niewątpliwie całkowicie odmieniające miasto. Kto jeszcze pamięta brzegi Wisły na początku  lat 90.? Po praskiej stronie przypominały wysypisko śmieci, a i w Śródmieściu wcale nie przyciągały tłumów. Dziś to reprezentacyjna część miasta, którego - tak jak dzikiej rzeki - zazdroszczą nam w innych europejskich stolicach.

W ciągu ostatnich 30 lat warszawiacy zaczęli gremialnie wychodzić na miasto w celach rozrywkowych i coraz więcej z nas przesiada się na rowery. To zjawiska tak wyraźne, że też umieściliśmy je na naszej liście.

Wybór tego najważniejszego należy do Państwa. Zapraszamy do głosowania powyżej.

Potrwa ono do 30 kwietnia - wydłużyliśmy je o dwa tygodnie ze względu na pandemię koronawirusa. Wyniki ogłosimy 8 maja. A 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie. Regulamin plebiscytu

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    Największe osiągnięcie Warszawy? Łatwizna: tym osiągnięciem jest fakt, że nie dopuściliście, Warszawiacy, kaczych faszystów do władzy. BRAWO WY! :-)
    @willie1950
    Zanim PiS przejął władze w Polsce to przecież najpierw rządził w Warszawie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @Lukasz_K
    Ale nie rządzi! :-)
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    @willie1950
    Gdyby nie prezydentura Kaczyńskiego w Warszawie, to PiS nigdy by się nie wybił ponad poziom 5-10%.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @Lukasz_K
    Tego nie wiesz na pewno. Już raczej tak: Gdyby konus nie wysłał braciszka do Smoleńska... itd.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Miastu Wisłę przywróciła realizacja programu oczyszczania ścieków!
    już oceniałe(a)ś
    17
    1
    Brzegi Wisły były zaroślami jeszcze po 2000 roku czy nie? Niemniej, wg mnie, budowa metra po 70 latach od pierwszych przymiarek, to sukces na miarę chrztu Polski.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Moje miasto jest wolne, barwne, tętni życiem, patrzy w przyszłość. Jego uroda jest "nienachalna", ale konesera może zachwycić, a przede wszystkim zainspirować. Nie dajmy tego zepsuć autokratom żadnego sortu.
    @Zuela
    Fakt. Zamykam oczy siedząc nad brzegiem Wisły między Świętokrzyskim i Poniatowskim. Ludzi pełno, gwar, w oddali przejeżdża po Średnicowym EZT Kolei Mazowieckich, i widzę Warszawę wielką, nieoglądającą się na inne tam Berliny, Lizbony, mającą swoją tożsamość i pozytywną energię. SEMPER INVICTA krzyczy to miasto, a PIS?i faszyści niech spie...ją.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Budowę obecnego metra rozpoczęto w 1983r.
    już oceniałe(a)ś
    7
    3
    Warszawa: możliwośc imprezowania na bulwarach
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Nie rozumiem, czemu nie ma na liście Czajki, Oczyszczalni Południowej i kolektora (ok, była awaria, ale to bez znaczenia dla całokształtu) zwanego potocznie głównym gó...ciągiem warszawskim? Przecież to właśnie te trzy rzeczy spełniają takie kryteria jak: (i) olbrzymia inwestycja infrastrukturalna, (ii) poprawa życia mieszkańców, (iii) teleportacja miasta do 21-go wieku. Moglibyście wrzucić w ostateczności pod jednym tematem: Wodociągi czy coś w tym stylu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Co sie nie udalo..? powstało parę autostrad przez miasto, którymi wjeżdża kilka milionow samochodów dziennie...wszędzie nasrane samochodami...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0