Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Księgarnia „Atlas” w al. Jana Pawła II należy do najstarszych istniejących dziś w Warszawie. Startowała po wojnie jako księgarnia kartograficzna przy pl. Trzech Krzyży. W obecnie miejsce – do bloku osiedla Za Żelazną Bramą – przeniosła się w 1967 r. W 1990 od Domu Książki odkupił ją ówczesny kierownik Tadeusz Prześlakiewicz i prowadzi do teraz. Pełni też funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta

Nagły spadek liczby osób odwiedzających księgarnię dostrzegł dwa tygodnie temu. Stwierdził wtedy w rozmowie ze „Stołeczną”, że „książki są pierwszymi ofiarami koronawirusa". W tamtym czasie w kawiarniach, restauracjach, sklepach odzieżowych i z elektroniką widać było jeszcze sporo ludzi, a w „Atlasie” obroty skurczyły się o połowę. Kolejne tąpnięcie nastąpiło w zeszłym tygodniu. Liczba klientów, którzy coś tu kupili, zmalała do dwóch – trzech dziennie.

- Ta sytuacja dotknęła wszystkich księgarzy. To jest tragedia prowadząca do upadku. Jeśli obroty spadają o 60, 70, 80 procent to nie wystarcza na pokrycie czynszu, a są przecież jeszcze inne koszty do poniesienia – mówi Tadeusz Prześlakiewicz.

Swojej księgarni nie zamierza jednak zamknąć. Skorzystał z propozycji jednej z firm, z którą współpracuje, i poszerzył ofertę o dostarczane przez nią środki do dezynfekcji sprowadzane z Chorwacji. Wystawił je nawet w witrynie.

- To nie moja branża, ale nie zamierzam bezczynnie czekać na czyjąś pomoc. Robię wszystko, co możliwe, żeby ratować księgarnię, a przy tym wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy teraz najbardziej potrzebują środków do dezynfekcji. Słyszę, że ich na rynku brakuje – mówi właściciel „Atlasu”.

Nowa oferta już znalazła nabywców. Kilka dni temu młoda kobieta kupiła wszystkie płyty do dezynfekcji, które aktualnie były w księgarni.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.