Oficjalnie wiadomo już, że trzeci przypadek zakażenia koronawirusem na Mazowszu stwierdzono w Warszawie. Jednym z zakażonych jest Jarosław Mika, generał Wojska Polskiego, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W zwołanej po południu konferencji prasowej na obecność koronawirusa w Polsce oprócz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego wzięli udział komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk, główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas oraz wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Mamy potwierdzone trzy nowe przypadki dzisiaj. Jeden w Warszawie i dwa w Cieszynie - powiedział Szumowski.

Minister zdrowia potwierdził tym samym, że trzeci przypadek na Mazowszu, którego wykrycie ogłoszono we wtorek, 10 marca, przed południem jest jednocześnie trzecim przypadkiem zakażenia koronawirusem stwierdzonym w stolicy Polski.

20 przypadków w Polsce

Łącznie w całej Polsce zakażonych koronawirusem jest już 20 osób. Na konferencji Szumowski przestrzegał przed uciekaniem pacjentów z kwarantanny, co zdarzało się we Włoszech. Minister zwrócił uwagę, że liczba osób objętych kwarantanną wynosi już w Polsce ponad tysiąc, ale wciąż nie jest to jeszcze tak dużo, żeby z kryzysem nie można było sobie poradzić.

Szumowski zapowiedział, że - na wzór Włoch, Francji i Niemiec - Polska zamierza wprowadzić bardzo ścisłą kontrolę osób objętych kwarantanną. Wynika to z faktu, że często zdarzają się wśród nich osoby starsze lub samotne, które wymagają uważnej opieki. Mechanizm opieki Ministerstwo Zdrowia wypracowało wspólnie z policją.

- Teraz do każdych drzwi, do każdej osoby, która jest objęta kwarantanną, codziennie zapuka polska policja i zapyta się, czy wszystko w porządku, czy czegoś nie potrzeba, ale też poprosi o potwierdzenie, że osoba, która jest objęta kwarantanną, znajduje się tam, gdzie powinna być - zapowiedział minister Szumowski.

Generał z koronawirusem

W czasie trwania konferencji prasowej Szumowskiego personalia trzeciej osoby w Warszawie, w przypadku której stwierdzono zakażenie koronawirusem, zdradziło Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze. To generał Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. Według informacji MON generał Mika wrócił z wojskowej narady w Niemczech.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Nasi policjanci są bardzo uzdolnieni, takie skrzyżowanie lekarza, pielęgniarki i ratownika medycznego. Rządzący wymyślają masę idiotyzmów, żeby pokazać jacy to są sprawni organizacyjnie. Tak naprawdę to są działania pozorne. Robi się za mało testów a służba zdrowia nie ma ani sprzętu, ani personelu. W mediach non stop konferencje tych samych macherów, a głosy rozsądku fachowców giną w tym jazgocie medialnym.
już oceniałe(a)ś
"codziennie zapuka polska policja i zapyta się, czy wszystko w porządku," A podetrze też tyłek samotnej , starszej osobie? To nie jest robota dla policji , tylko kolejna pozoracja. Ciekawe też ,czy całe dowództwo NATO jest też uziemione. Bezpiecznie się zrobiło...
@votec
Coraz bliżej Żoliborza.. Racz nam dać panie..
Przepraszam, a kto np. zrobi zakupy? Jako słoik nie mam rodziny w mieście gdzie mieszkam , a z sąsiadami jestem tylko na dzień dobry? Policja mi będzie pizzę dowoziła?
@werwew
Skoro jesteś słoikiem to zapewne w większym mieście, a w takich działają supermarkety internetowe, możesz sobie zamówić z dostawą do domu. Tylko uprzedź aby kurier położył paczkę, papier do podpisania, zadzwonił do drzwi i się odsunął, żeby nie stał za blisko. Dowozić pizzy też Ci policja nie musi, jest mnóstwo knajp które Ci za darmo dostarczą co tylko chcesz. Albo Hindusi z pyszne.pl albo uber eats.
Myślałem, że na zdjęciu jest koronawirus, a to tylko jakiś generał.