Jest osiemnasty przypadek koronawirusa w Polsce. Jak stwierdził minister zdrowia Łukasz Szumowski, zlokalizowano go na Mazowszu. Wcześniej zdiagnozowani pacjenci z Warszawy są w stanie poważnym.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Informację o osiemnastym przypadku zakażenia koronawirusem minister zdrowia Łukasz Szumowski podał na konferencji prasowej, na której wystąpił u boku premiera Mateusza Morawieckiego, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

Stan pacjentów poważny

Według przekazanej przez ministra Szumowskiego informacji osiemnasty przypadek koronawirusa w Polsce zdiagnozowano na Mazowszu. To trzeci przypadek zakażenia koronawirusem z Wuhanu, który zaobserwowano w tym regionie. Wcześniejsze dwa stwierdzono w Warszawie. Odnośnie do sytuacji klinicznych pacjentów minister Szumowski przyznał:

- Wiemy, że one się nie zmieniły od wczoraj. To jest stan bardzo poważny.

Następnie Szumowski skierował się do seniorów z apelem o maksymalną ostrożność.

Nie wiadomo jeszcze, czy trzeci przypadek w województwie mazowieckim stwierdzono w Warszawie, czy w innym mieście regionu. Ewa Filipowicz, rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego, odmawia podania tej informacji, powołując się na dobro pacjenta.

Odwołane imprezy, kontrole na granicach

Na konferencji minister Kamiński poinformował o planowanym rozszerzeniu zakresu kontroli sanitarnych na polskich granicach. Do zapowiedzianych poprzedniego dnia punktów kontroli sanitarnej na granicy zachodniej i południowej dojdą te na granicy polsko-białoruskiej, polsko-litewskiej i polsko-ukraińskiej.

Na samym początku konferencji premier Morawiecki ogłosił decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych w Polsce. 

Decyzję podjęto na porannym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Polska bierze tym samym przykład z Niemiec i Francji.

- Chcemy być mądrzy nie po szkodzie, tylko przed szkodą - stwierdził premier Morawiecki, zapowiadając, że dokładne informacje będą przekazywać wojewodowie.

Minister Gowin dodał, że zwróci się do władz polskich uczelni z prośbą o analizę możliwości przejścia na kształcenie online na czas kryzysu.

Obecnie w Polsce stwierdzono obecność koronawirusa u 18 pacjentów. Według stanu na poniedziałek 9 marca 23 osoby przebywały na obserwacji w szpitalach, 2354 osoby znajdowały się pod nadzorem epidemiologicznym, a 27 osób objęto kwarantanną lub izolacją.

Jak liczby prezentują się dzisiaj? Zapytaliśmy o to biuro wojewody mazowieckiego. Na odpowiedź czekamy.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A ile testów przeprowadzono w porównaniu z innymi krajami EU, posiadającymi sprawnie funkcjonującą służbę zdrowia i możliwości finansowe? Cała rzesza obywateli RP przechoruje koronawirusa, bez świadomości czym się zainfekowała...a premier z prezydentem będą dalej snuć swoje 'opowieści z mchu i paproci'.
już oceniałe(a)ś
9
0
A ile osób przebadano? 2 tys. testów przy 200000 osób, u których rozpoznano grypę. A może nie grypę, bo na grypę nikt żadnych testów nie robi.
już oceniałe(a)ś
5
0
A o ilu nie wiemy?
już oceniałe(a)ś
1
0