Pracownicy unijnej agencji Frontex zostali w poniedziałek odesłani do domów. Pierwszy warszawski przypadek koronawirsa to ich koleżanka z pracy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Frontex to agencja Unii Europejskiej zajmująca się kontrolą granic. Jedyna tak wysoka rangą instytucja unijna z siedzibą w Polsce. Biura Frontexu znajdują się w budynku B kompleksu Warsaw Spire – to niższe skrzydło, a nie główny wieżowiec, jak podawały niektóre media. Co ważne, to budynek o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa. Ma więcej bramek, do środka nie wchodzą osoby z zewnątrz.

Koronawirus w Warszawie

Pierwsza zakażona osoba w Warszawie to Hiszpanka, która w niedzielę zgłosiła się do przychodni Medicover w miasteczku Wilanów. Jest pracownicą Frontexu. Jak informuje rzecznik agencji Krzysztof Borowski, w poniedziałek wszyscy pracownicy tej instytucji zostali poproszeni o opuszczenie budynku, który został zdezynfekowany.

Siedziba organizacji Frontex w biurowcu kompleksu Warsaw Spire. Warszawa, 24 maja 2015
Siedziba organizacji Frontex w biurowcu kompleksu Warsaw Spire. Warszawa, 24 maja 2015  Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

- Dzisiaj wróciliśmy do naszej siedziby. Pracownicy, którzy mieli jakikolwiek kontakt z osobą zakażoną, są na 14-dniowej kwarantannie. Osoby, które chcą pracować zdalnie oczywiście mogą - mówi Krzysztof Borowski.

W agencji pracuje ok. 700 osób. Na kwarantannie przebywa obecnie ok. 30. Cześć zatrudnionych osób zdecydowało się na pracę bez wychodzenia z domu.

- W naszym budynku wprowadziliśmy wszystkie zalecenie rekomendowane przez sanepid. Staramy się do minimum ograniczyć spotkania. Na każdym piętrze stoi dozownik z płynem odkażającym - mówi rzecznik Borowski.

W głównym budynku Warsaw Spire i sąsiednich biurowcach praca odbywa się bez ograniczeń, choć tu też wiele firm i osób decyduje się na prace zdalną. Już w zeszłym tygodniu nektore z korporacji rezygnowały z zebrań, w tym zalecają pracownikom pracę w domach.

Koronawirus w korporacjach

Budynek B i wieżowiec główny mają innego właściciela. Tym ostatnim zarządza firma Immofinanz. – Pracownicy administracyjni naszego budynku mają do dyspozycji gumowe rękawiczki i maseczki. Podwoiliśmy częstotliwość mycia podłóg. Wyłączono suszarki w toaletach, które mogłyby rozsiewać przenoszenie wirusów – mówi Przemysław Wardęga, rzecznik Immofinanz.

Podobne środki ostrożności podejmowane są w wielu warszawskich biurowcach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Za kilka dni takie informacje przestaną robić wrażenie bo będzie się to działo w dziesiątkach czy setkach przypadków.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Mam nadzieje, że nikt z Frontexu nie miał dziecka w żłobku, które znajduje się w Spire. Bo epidemia szybko pójdzie dalej.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  Niektóre firmy z wieży Warsaw Spire zamknęły swoje biura. Pracownicy od poniedziałku pracują zdalnie ze swoich domów.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Kumpel wczoraj nam napisał, ze będzie więcej zachorowań we frontex. A to dlatego, ze ta Hiszpanka chodziła na spotkania, na stołówkę, etc. Miała kontakt z ludźmi spoza firmy. Akurat kolega nie pracuje we Frontex, ale jego znajoma już została ta kwarantanna objęta.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  Frontex to ci, ktorzy strzelaja do lodzi z uciekinierami na morzu egejskim,
  a na granicy greckiej czestuja gazem lzawiacym i kulami gumowymi bezbronnych wlacznie z dziecmi i kobietami.
  już oceniałe(a)ś
  6
  4
  te szklane megabiurowce bez możliwości otwarcia okien i naturalnego wietrzenia to naturalne zagrożenie epidemiologiczne,ale korpoksięgowi uwielbiają je
  @zxc
  Ale są piłkarzyki!
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @zxc
  Decyzje o lokalizacji biura firmy podejmuje zarząd. Co ma do tego Ksiegowa?
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  @zxc
  Zgadzam się. Praca na open space i na pow jedynie z mechaniczną wentylacją, bez możliwości otwarcia okna, powinna być zabroniona lub szybsza emerytura za szkodliwe...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0