Nie sprawdzamy wszystkich pasażerów z wszystkich samolotów, które lądują na Lotnisku Chopina - mówi "Wyborczej" Piotr Rudzki, rzecznik portu na warszawskim Okęciu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

„Koronawirus się rozprzestrzenia. Warto zobaczyć, jak wygląda ochrona przed zarażeniem na Lotnisku Chopina, na granicach Polski. Wczoraj przyleciał samolot LOT z Tel Awiwu, zero kontroli” – napisała do nas pani Bogumiła.  

Zapytaliśmy o to Piotra Rudzkiego, rzecznika Lotniska Chopina. – Pasażerowie z Izraela nie są objęci monitoringiem, dlatego w przypadku lotów z tego kierunku nie prowadzimy szczególnych działań. To nie są nasze decyzje. Stosujemy się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia – wyjaśnia Rudzki.  

Zaznacza, że sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, gdyby załoga zgłosiła, że na pokładzie znajduje się osoba, która ma „objawy wskazujące na podejrzenie zakażenia koronawirusem” i należałoby to sprawdzić.

Szczególne Chiny, Korea Płd. i Włochy

Dziś – jak zaznacza Rudzki – szczególnym monitoringiem są objęci pasażerowie samolotów z Włoch, Chin i Korei Południowej. – Każdemu z nich mierzymy temperaturę – podkreśla rzecznik Lotniska Chopina.  

Lekarze dodatkowo badają osoby, które mają objawy takie jak kaszel. – Nasi medycy w takim przypadku każdorazowo wchodzą do samolotu odpowiednio zabezpieczeni, badają taką osobę w karetce i podejmują decyzję, czy potrzebna jest obserwacja na oddziale specjalistycznym – opowiada Rudzki. 

Mówi, że w międzynarodowym porcie na Okęciu przez 24 godziny dyżuruje lekarz i ratownicy medyczni. W pogotowiu na lotnisku oczekują dwie karetki. – Są szczelne, w pełni przystosowane do przewożenia osób chorych na choroby zakaźne – wyjaśnia Piotr Rudzki. 

Kto musi podać swoje dane?

W przypadku lotów z Chin, Korei Południowej i Włoch pasażerowie muszą wypełnić tzw. karty lokalizacyjne, które są przekazywane do sanepidu. – W kartach są zbierane najważniejsze dane, m.in. adres czy numer telefonu. Pasażer składa deklarację, gdzie będzie przebywał przez najbliższe 14 dni – opowiada nam rzecznik. Policja może się pojawić na pokładzie samolotu, gdy ktoś nie chce podać danych.

Jak zaznacza Piotr Rudzki, z trzech „ryzykownych kierunków” przylatuje dziś mniej niż tysiąc pasażerów dziennie. Podkreśla: – Popyt na te loty jest mniejszy. 

Dodatkowo karty muszą wypełnić pasażerowie na rejsach pośrednich, gdy wiadomo, że na pokładzie znajduje się pasażer, który leci z Chin. Swoje dane muszą zostawić także pasażerowie samolotów PLL LOT lecących z Singapuru i Japonii – tak zdecydował przewoźnik. 

Zgodnie z zaleceniami GIS na liście państw objętych monitoringiem jest Iran, ale na Lotnisku Chopina nie lądują żadne samoloty z tego kraju.  

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kilka dni temu rodzina wylatywała z kraju. W toalecie lotniska nie było mydła. Cała Polska, cały PiS.
  @pit2
  A w przychodniach lekarze myją ręce przed badaniem ? Wczoraj byłam na zastrzyku przeciw tężcowi. Lekarka sie uparła że mnie zbada ,choć mówiłam,że nie mam żadnych objawów infekcji. Wsadziła mi do gardła brudną rękę ze szpatułą. I powiedziała O czyste ! Bo nie z gardłem przyszłam. Ale ok ,mogłam kłamać. Ale rąk nie umyła ani przed ani po badaniu.
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @pit2
  "Są dwa poważne powody,
  Dla których Polska mi zbrzydła:
  Za dużo święconej wody,
  Za mało zwykłego mydła."
  Jerzy Paczkowski, poeta i patriota.
  już oceniałe(a)ś
  14
  0
  @Kai
  Zwróciłaś lekarce uwagę? Czy tylko na forum jesteś taka odważna?
  już oceniałe(a)ś
  4
  4
  @pit2
  Może trochę off topic, bo nie dotyczy lotniska, ale centrum handlowego. Warszawa, sobota - teoretycznie wzmożony ruch. Jedno z dużych CH w alejach jerozolimskich. Ani w damskiej ani w męskiej nie było mydła. Widać słuszna jest panika ludzka i wykupowanie podręcznych płynów antybakteryjnych, skoro w dużych skupiskach ludzkich nie można liczyć nawet na zwykłe mydło.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Prowizorka, przecież są loty przesiadkowe i co wtedy? Byle jakość polskich urzędników jest porażająca.
  @Ritchie
  Tylko ze nie tylko polskich. Poczytaj skargi na forach byrtyjskich ze na Heathrow nic nie robia czy na amerykanskich ze nic nie robia na JFK czy LAX. Akurat to wszedzie tak wyglada i nie ma co udawac ze tylko w Polsce.
  już oceniałe(a)ś
  11
  1
  @Ritchie
  Bylejakość!!!
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @melchior
  Widocznie inaczej się nie da!
  Jak chcesz mieć 0 szans na wirusa to leć do Korei Pn
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Lecialemw zeszłym tygodniu z Rzymu. Nie bezpośrednio, bo lot był anulowany. Dużo osób więc polecialo przez Niemcy. Nikt nikogo nie sprawdzał na lotnisku. Żadnych termometrow.
  już oceniałe(a)ś
  34
  0
  Pasazerowie tego samolotu to czesciowo polscy pielgrzymi katoliccy odwiedzajacy ziemie swieta. Tych ludzi zadna zaraza nie bierze.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  leciałem ostatnio z Frankfurtu i wszyscy musieliśmy wypełnić karty. Bez nich nie mogliśmy wysiąść z samolotu, ponieważ byli tam pasażerowie transferowi z Chin ? grupa bodajże 7 Polaków, która sobie poleciała na tanie zwiedzanie Chin. Wypełniliśmy, pasażerowie z Chin byli odgrodzeni, siedzieli z tyłu
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Dziękuję bardzo za wyjaśnienie dot. tych lotów
  @Bogumiła Maria Pawłowska
  To my dziekujemy za sluszna sugestie
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Durnowate tłumaczenie. Czy się komuś to podoba czy nie, mają obowiązek wszystkich sprawdzać.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Mąż wracał z Berlina, dzień po tym jak ogłosili, że polski pacjent zero przyjechał busem z Niemiec. Zero kontroli temperatury, żadnego wypełniania formularzy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0