W Światowy Dzień Książki ogłoszono w kawiarni Wrzenie Świata nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Zwycięzcę poznamy w czerwcu. Wśród nominowanych m.in. Wiesław Myśliwski i Krzysztof Varga
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda m.st. Warszawy przyznawana jest w czterech kategoriach: za prozę, poezję, literaturę dziecięcą i książkę varsavianistyczną. Dodatkowo za całokształt twórczości przyznawany jest tytuł Warszawskiego Twórcy. We wcześniejszych latach wśród laureatów znaleźli się m.in.: Ernest Bryll, Hanna Krall, Eustachy Rylski. Organizatorem Nagrody jest m.st. Warszawa.

W kategorii proza nominowano "Ucho Igielne" Wiesława Myśliwskiego, "Krótką wymianę ognia" Zyty Rudzkiej i "Sonnenberg" Krzysztofa Vargi.

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy Janusz Drzewucki
Przewodniczący jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy Janusz Drzewucki  DAWID ZUCHOWICZ

Myśliwski został już uhonorowany przez kapitułę nagrody tytułem "Warszawskiego Twórcy" w 2014 r. Urodzony w Dwikozach pisarz ze stolicą związał się jeszcze w latach 50., podejmując pracę w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Nad każdą książką pracuje latami, "Ucho igielne" to dopiero siódma jego powieść od debiutu w 1967 roku. "Ucho igielne" to medytacja nad starością włożona w przewrotne ramy konstrukcyjne.

Felietonista "Dużego Formatu" Krzysztof Varga wydaje z kolei jedną książkę rocznie z regularnością godną szwajcarskiego zegarka. O "Sonnenbergu" na łamach "Wyborczej" pisał następująco Dariusz Nowacki: "W pisarstwo Krzysztofa Vargi wmontowany jest paradoks. W zasadzie od samego początku – a na pewno od „Nagrobka z lastryko” (2007) – autor ten pisze to samo i mniej więcej tak samo, a mimo to jego literackie czary działają. Najpewniej dlatego, że nie w fabułach tkwi siła tej prozy, lecz w brawurowych kreacjach kolejnych melancholików, chronicznych malkontentów, ironicznych nieudaczników, zrozpaczonych >>schyłkowców<<".

"Krótka wymianą ognia" to powrót Zyty Rudzkiej do twórczości prozatorskiej po niemal dwunastu latach przerwy. Przeplatające się, szkicowo zarysowane biografie trzech kobiet - babki, matki i córki, są obserwacją przemijania bez łatwych point i podanego na tacy morału.

Rekordowa liczba zgłoszeń do nagrody

Wyjątkowo warszawocentryczna jest w tym roku kategoria "literatura dla dzieci". Nominowano "Mirabelkę" Cezarego Harasimowicza, czyli opowieść o drzewie rosnącym przy ul. Nalewki oraz "Warszawiaków" Małgorzaty Ruszkowskiej - spacerownik bo stolicy widzianej oczami słynnych postaci, m.in. Bolesława Prusa, Franciszka Fiszera, czy patrona Warszawy - Władysława z Gielniowa. I tylko "Babcocha" z Warszawą nie chce mieć nic wspólnego. Zamieszkuje w niewielkim Grajdołku, gdzie z pomocą czarów pomaga nowym sąsiadom.

Koordynator ds. Kultury i Komunikacji Aldona Machowska Góra podczas ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Koordynator ds. Kultury i Komunikacji Aldona Machowska Góra podczas ogłoszenia nominacji do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy   DAWID ZUCHOWICZ

W kategorii "Edycja warszawska" szansę na nagrodę ma biografia architekta Józefa Sigalina, jednego z autorów odbudowy Warszawy, pióra Andrzeja Skalimowskiego. Nominowano także opublikowaną w Narodowym Centrum Kultury pracę doktorską Piotra Kubkowskiego z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego poświęconą warszawskim rowerzystom przełomu XIX i XX wieku oraz monografię przytułku św. Franciszka Salezego autorstwa Tomasza Żora.

Siedmioosobowe jury miało w tym roku wyjątkowo dużo pracy. Do tegorocznej edycji nagrody przysłano rekordową ilość 3800 zgłoszeń. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas uroczystej gali 9 czerwca.

Nominowani w kategorii proza:

 • Wiesław Myśliwski - "Ucho igielne"
 • Zyta Rudzka - "Krótka wymiana ognia"
 • Krzysztof Varga - "Sonnenberg"

Nominowani w kategorii poezja:

 • Krystyna Dąbrowska - "Ścieżki dźwiękowe"
 • Jadwiga Malina - "Czarna załoga"
 • Ewa Sonnenberg - "Schizofrenia&Company"

Nominowani w kategorii literatura dziecięca (za tekst i ilustracje):

 • Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour - "Babcocha"
 • Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska - "Warszawiacy"
 • Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska - "Mirabelka"

Nominowani w kategorii edycja warszawska:

 • Piotr Kubkowski - "Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku"
 • Andrzej Skalimowski - "Sigalin. Towarzysz odbudowy"
 • Andrzej Żor - "Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego"
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem