Nagroda m.st. Warszawy przyznawana jest w czterech kategoriach: za prozę, poezję, literaturę dziecięcą i książkę varsavianistyczną. Dodatkowo za całokształt twórczości przyznawany jest tytuł Warszawskiego Twórcy. We wcześniejszych latach wśród laureatów znaleźli się m.in.: Ernest Bryll, Hanna Krall, Eustachy Rylski. Organizatorem Nagrody jest m.st. Warszawa.
W kategorii proza nominowano "Ucho Igielne" Wiesława Myśliwskiego, "Krótką wymianę ognia" Zyty Rudzkiej i "Sonnenberg" Krzysztofa Vargi.
Myśliwski został już uhonorowany przez kapitułę nagrody tytułem "Warszawskiego Twórcy" w 2014 r. Urodzony w Dwikozach pisarz ze stolicą związał się jeszcze w latach 50., podejmując pracę w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Nad każdą książką pracuje latami, "Ucho igielne" to dopiero siódma jego powieść od debiutu w 1967 roku. "Ucho igielne" to medytacja nad starością włożona w przewrotne ramy konstrukcyjne.
Felietonista "Dużego Formatu" Krzysztof Varga wydaje z kolei jedną książkę rocznie z regularnością godną szwajcarskiego zegarka. O "Sonnenbergu" na łamach "Wyborczej" pisał następująco Dariusz Nowacki: "W pisarstwo Krzysztofa Vargi wmontowany jest paradoks. W zasadzie od samego początku – a na pewno od „Nagrobka z lastryko” (2007) – autor ten pisze to samo i mniej więcej tak samo, a mimo to jego literackie czary działają. Najpewniej dlatego, że nie w fabułach tkwi siła tej prozy, lecz w brawurowych kreacjach kolejnych melancholików, chronicznych malkontentów, ironicznych nieudaczników, zrozpaczonych >>schyłkowców<<".
"Krótka wymianą ognia" to powrót Zyty Rudzkiej do twórczości prozatorskiej po niemal dwunastu latach przerwy. Przeplatające się, szkicowo zarysowane biografie trzech kobiet - babki, matki i córki, są obserwacją przemijania bez łatwych point i podanego na tacy morału.
Wyjątkowo warszawocentryczna jest w tym roku kategoria "literatura dla dzieci". Nominowano "Mirabelkę" Cezarego Harasimowicza, czyli opowieść o drzewie rosnącym przy ul. Nalewki oraz "Warszawiaków" Małgorzaty Ruszkowskiej - spacerownik bo stolicy widzianej oczami słynnych postaci, m.in. Bolesława Prusa, Franciszka Fiszera, czy patrona Warszawy - Władysława z Gielniowa. I tylko "Babcocha" z Warszawą nie chce mieć nic wspólnego. Zamieszkuje w niewielkim Grajdołku, gdzie z pomocą czarów pomaga nowym sąsiadom.
W kategorii "Edycja warszawska" szansę na nagrodę ma biografia architekta Józefa Sigalina, jednego z autorów odbudowy Warszawy, pióra Andrzeja Skalimowskiego. Nominowano także opublikowaną w Narodowym Centrum Kultury pracę doktorską Piotra Kubkowskiego z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego poświęconą warszawskim rowerzystom przełomu XIX i XX wieku oraz monografię przytułku św. Franciszka Salezego autorstwa Tomasza Żora.
Siedmioosobowe jury miało w tym roku wyjątkowo dużo pracy. Do tegorocznej edycji nagrody przysłano rekordową ilość 3800 zgłoszeń. Zwycięzcy ogłoszeni zostaną podczas uroczystej gali 9 czerwca.
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Materiał promocyjny partnera
Wszystkie komentarze