Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wybieramy bohatera i antybohatera minionego roku. Laureatom już po raz 12. przyznamy Stołek i Nogę od Stołka. W tym roku na liście nominowanych mamy siedmiu kandydatów do Stołka i sześciu do Nogi. Codziennie będziemy przybliżać po dwie sylwetki. Laureatów wybierze w głosowaniu redakcja, ale zachęcamy również do głosowania czytelników, którzy wskażą równoległych zwycięzców – wystarczy kliknąć na swoich faworytów na warszawa.wyborcza.pl (tam też pełna lista nominowanych). Oto kolejny nominowany

Kandydat do Nogi: wiceminister Marek Chodkiewicz

To twarz grubego oszustwa wyborczego rządu Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu w Wesołej wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz złożył deklarację w sprawie oprotestowanego przebiegu wschodniej obwodnicy Warszawy: „Dziś pieniądze nie powinny decydować. Zastanówmy się, który wariant byłby możliwy do zaakceptowania przez mieszkańców”. Obiecał, że po dwóch–trzech tygodniach wróci z nową propozycją. Tak się nie stało, ale dopytywany przez „Stołeczną”, sugerował, że ministerstwo stawia na obiecywaną wcześniej obwodnicę z tunelem. Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS) mówił zaś: „Bardzo możliwe, że powstanie pewien odcinek tunelowy. Pamiętam zaangażowanie wiceministra Chodkiewicza, gdy pracował w urzędzie miasta w czasach świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, i jestem spokojny o obwodnicę w Wesołej”.

To było przed wyborami samorządowymi. Wydana potem decyzja środowiskowa przewiduje trasę ekspresową na wysokim nasypie przez środek Wesołej. W tym tygodniu „Stołeczna” zapytała wiceministra, dlaczego nie dotrzymał słowa. – Na spotkaniu z mieszkańcami nie obiecywałem żadnego wariantu, ale to, że przeanalizuję, czy w pracach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie zostały popełnione błędy. Sprawdziliśmy, że nie – odparł Marek Chodkiewicz.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.