Dyrektor muzeum Polin Dariusz Stola udowodnił, że placówka muzealna może włączać się w gorące dyskusje o współczesności.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Politycy niechętnie zajmowali się 50. rocznicą Marca ’68. Najważniejsza dyskusja odbyła się więc w muzeum Polin, które przygotowało na rocznicę znakomitą wystawę „Obcy w domu”, pokazującą wielowymiarowo przeszłość, ale czerpiącą też z teraźniejszości. Największe emocje wzbudziły zaczerpnięte z internetu współczesne przykłady języka nienawiści. Mimo krytyki ze strony m.in. ministra kultury Piotra Glińskiego, prof. Stola bronił przekonująco takiej koncepcji wystawy. Udowodnił, że dyrektor placówki muzealnej może zabierać ważny głos we współczesnych dyskusjach.

Wystawa wokół Marca ’68 nie była jedynym ważnym wydarzeniem w muzeum Polin. Miniony rok przywitano tam wystawą na temat krwi w kulturze żydowskiej, pokazującą trudną historię narodu żydowskiego, a także skomplikowane, czasem niezbyt pochlebne karty z najnowszej historii Izraela.

Tę odwagę doceniają widzowie. W tym roku placówkę odwiedziło ponad 670 tys. osób, co plasuje ją w trójce najpopularniejszych muzeów Warszawy.

Po raz 12. przyznamy Stołek i Nogę od Stołka

Wybieramy bohatera i antybohatera minionego roku. Laureatom już po raz 12. przyznamy Stołek i Nogę od Stołka. Codziennie przybliżamy po dwie sylwetki kandydatów. Laureatów wybierze w głosowaniu redakcja, ale zachęcamy również do głosowania czytelników, którzy wskażą równoległych zwycięzców – wystarczy kliknąć na swoich faworytów na warszawa.wyborcza.pl. Tu pełna lista nominowanych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.

Kto powinien otrzymać Stołek za rok 2018?

Agnieszka 'Inez' Zachar
38% (4261 głosów)
Dariusz Stola
2% (233 głosy)
Dominik Kuc
28% (3062 głosy)
Pracownia WXCA
1% (135 głosów)
Stowarzyszenie Szaber Bowl
20% (2208 głosów)
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
3% (321 głosów)
Wspólnota Sant'Egidio
8% (848 głosów)
11068 głosów
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nominacja dla prof. D. Stoli zasłużona. Muzeum Polin to z całą pewnością jedno z wiodących miejsc na mapie kulturalnej.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Bez pomocy google nie wiedziałem kim w ogóle są ci kandydaci. To pokazuje jak daleko w lewicowe fantazje odpłynęła redakcja Stołka.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1