Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Czarny Piątek jest odpowiedzią na głosowanie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która w poniedziałek pozytywnie zaopiniowała projekt „Zatrzymaj aborcję". Przewiduje on zakaz aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

W Warszawie główna demonstracja organizowana przez Strajk Kobiet rozpocznie się o godz. 16 pod Sejmem. Stamtąd manifestujący przejdą pod siedzibę PiS przy Nowogrodzkiej. W całym mieście odbędzie się też szereg mniejszych protestów.

Ok. godz. 8 rano aktywistki i aktywiści ze Strajku Kobiet zablokowali na chwilę przejazd samochodów w Alejach Jerozolimskich przy rondzie de Gaulle'a. Grupa rozwinęła transparent z hasłem „Niepodległe Polki” i wizerunkiem parasola – symbolu protestów w obronie praw reprodukcyjnych kobiet. Skandowano hasło: „żądamy odrzucenia ustawy antyaborcyjnej".

Podobna akcja miała rano miejsce także w innym miejscu miasta - w alei "Solidarności" tuż przed tunelem pod Placem Zamkowym.

Demonstranci mają pojawić się też w centrum miasta (przy stacji metra Świętokrzyska) o godz. 14. – Przespacerujemy się w kółko ku uciesze kierowców – piszą na Facebooku organizatorzy. O godz. 15 część protestujących przeniesie się pod kurię metropolitalną. Stamtąd uczestnicy przejdą Traktem Królewskim, zatrzymując się po drodze przed czterema kościołami. Według planu przemarsz ma zakończyć się o godz. 17.30 na rondzie Dmowskiego, a stamtąd demonstrujący przejdą pod siedzibę PiS przy Nowogrodzkiej i dołączą do głównego zgromadzenia.

Odwołane komisje

Projekt nowelizacji ustawy „Zatrzymaj aborcję” przewiduje wykreślenie przepisów dopuszczających przerywanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. W poniedziałek zaakceptowała go sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Teraz – aby projekt mógł być skierowany pod obrady Sejmu – musi przejść jeszcze przez komisję polityki społecznej i rodziny. Komisja może się nim zająć 11 kwietnia. Jej wcześniejsze posiedzenie planowane na 22 i 23 marca zostało w ostatniej chwili odwołane.


Gazeta Wyborcza i Wysokie Obcasy wspierają #czarnypiątek, dlatego ten artykuł jest dostępny za darmo dla wszystkich.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.