Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nasz coroczny redakcyjny spór o krótką listę nominowanych do naszej nagrody Stołka i antynagrody Nogi od Stołka już za nami. Tym razem początkowy zestaw kandydatur był wyjątkowo długi, ale w końcu udało się go zredukować do sześciu pozycji w jednej i drugiej kategorii. Przypominamy, że Stołek przyznajemy tym, którzy naszym zdaniem swoją działalnością czynią stolicę miastem lepszym do życia, wygodniejszym, ciekawszym, mającym ludzką twarz. Noga jest dla tych, którzy swoimi działaniami utrudniają życie warszawiakom.

Zwycięzców w obu kategoriach podobnie jak w latach poprzednich wybierze redakcyjne jury złożone z dziennikarzy „Gazety Stołecznej”. Czytelnicy wybiorą swoich faworytów w internetowym głosowaniu. Wyniki podamy 20 lutego wieczorem podczas gali w Akademii Teatralnej, a wieczór uświetni spektakl „Jednego serca”, piosenki z repertuaru Czesława Niemena w reż. Anny Sroki-Hryń.

Jak zwykle wręczane zwycięzcom obu kategorii trofea – Stołek i Nogę – pomaluje znany artysta. W tym roku będzie to Maciej Sieńczyk, rysownik i felietonista.

A oto nominacje do chlubnej i niesławnej szóstki.

Nominacje DO STOŁKA

 1. Akcja Demokracja za organizację protestów w obronie niezależności sądów. Zrobili wielką akcję bez pomocy polityków z szacunkiem dla różnych perspektyw osób niegodzących się na upolitycznienie sądów. Zaproponowana przez nich forma protestu – łańcuch światła – rozlała się na cały kraj.
 2. Maria Dąbrowska-Majewska z Fundacji „Zmiana”. Społeczniczka z Pragi, organizatorka bibliotek sąsiedzkich, za odważny ruch przybliżający mieszkańcom ideę tych bibliotek. Zajęła miejsce w Centrum Kreatywności. Można tu wejść, wziąć książkę i wyjść, bo o to chodzi w bibliotekach sąsiedzkich. Majewska-Dąbrowska organizuje także pomoc więźniom, współpracuje przy programie rewitalizacji. Przypomina, że w mieście człowiek jest ważniejszy niż budynki.
 3. Jakub Lendzion pozwał swoją dawną szkołę za homofobię, której w niej doświadczał. I wygrał w sądzie. Nominujemy go za jego walkę o prawa uczniów nieheteronormatywnych. Przeczytaj więcej
 4. RS Architektura Krajobrazu i firma Skanska – za projekt i budowę 1,2-kilometrowego odcinka Bulwarów Wiślanych od mostu Śląsko-Dąbrowskiego do Świętokrzyskiego. Oddane latem bulwary – inwestycja stołecznego samorządu – stały się jedną z największych warszawskich atrakcji dla miejscowych i turystów.
 5. Zofia i Lech Staniszewscy, małżeństwo emerytów wraz z grupą sąsiadów. Nadzwyczajnymi środkami (np. pikieta na środku jezdni) wywalczyli zebrę i przejazd rowerowy w poprzek Wisłostrady na wysokości Chełmskiej. Teraz, by przejść na drugą stronę, już nie trzeba się wspinać po schodach na kładkę.
 6. Warszawa bez Smogu – komórka Polskiego Alarmu Smogowego. Bez populizmu walczy o lepsze powietrze.

Nominacje DO NOGI

 1. Spółka Dart DG i Fundusz „Neptun” z Gdańska. Obie firmy powiązane z Kancelarią Reprywatyzacyjną z Trójmiasta przejęły zreprywatyzowaną działkę na skwerze Agatona na Powiślu. Wiosną została ogrodzona parkanem z betonowych prefabrykatów, a zaraz potem wycięto tam kilkadziesiąt dorodnych drzew i wystawiono działkę na sprzedaż. Przeczytaj więcej o tej nominacji.
 2. Tadeusz Koss i jego współpracownicy za postawienie na zreprywatyzowanej działce na parkowym rogu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej samolotu na cele gastronomiczne.
 3. Jacek Sasin, poseł PiS – za forsowanie w imieniu wnioskodawców z PiS projektu ustawy o metropolii, która okazała się wyjątkowym bublem prawnym. Zanim ją odrzucono, doprowadziła do buntu w kilkudziesięciu podwarszawskich gminach.
 4. Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki – m.in. za nadgorliwość przy dekomunizacji ulic wbrew mieszkańcom, za ograniczanie samorządności poprzez odbieranie nadzoru nad zabytkami miejskiemu konserwatorowi i za tolerowanie głazu Kaczyńskiego ustawionego w trybie samowoli przed ratuszem i urzędem wojewody.
 5. Mariusz Szpikowski, prezes Państwowego Przedsiębiorstwa „Porty lotnicze” i dyrektor lotniska Chopina. Za wywoływanie wojny z lotniskiem w Modlinie i planowanie przeniesienia części ruchu samolotowego na oddalone o 100 km lotnisko w Radomiu, które powstało wbrew ekonomicznym kalkulacjom; dziś nie korzysta z niego żaden przewoźnik.
 6. Jarosław Szostakowski, szef klubu PO w Radzie Warszawy, który zastopował plan Polityki Mobilności przewidującej zmiany w centrum bardziej przyjazne dla pieszych, rowerzystów i pasażerów transportu miejskiego niż dla kierowców. Efekt? Narastający bałagan parkingowy, wstrzymane wytyczenie przejść dla pieszych wokół ronda u zbiegu Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich oraz przy Dworcu Centralnym, a także brak obiecanego zwężenia al. Jana Pawła II, która pozostaje „miejską autostradą” jak w PRL.

Zachęcamy Was do oddawania swoich głosów w plebiscycie. Najpierw warto zapoznać się z regulaminem. Dla głosujących, którzy zechcą wpisać swoje uzasadnienie wyboru, mamy konkurs. Do wygrania wejściówki na uroczystą galę rozdania nagród i roczne prenumeraty cyfrowej „Gazety Wyborczej”. Głosować można do 15 lutego do godz. 23.59.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.