Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jeszcze kilkanaście lat temu woda z kranu była w Warszawie tak niesmaczna, że ludzie woleli stać w kolejkach do studzienek z wodą oligoceńską i nosić ciężkie kanistry. Ale w ciągu ostatnich lat Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wydało 6 mld zł, by poprawić jakość wody w kranach i oczyścić ścieki zrzucane do Wisły. Dziś woda z kranu - o ile nie ma jakiejś awarii - nie tylko nadaje się do picia, ale jest całkiem smaczna.

- Od dawna kładziemy bardzo mocny nacisk na przekonywanie warszawiaków, że warto pić kranówkę, bo ma znakomitą jakość - mówił Michał Olszewski, wiceprezydent miasta, rozstrzygając konkurs architektoniczny na warszawskie poidełka, z których będzie można napić się warszawskiej kranówki.

Skąd mamy wodę w kranieSkąd mamy wodę w kranie Agora SA

Teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz "Gazeta Wyborcza" zapraszają do udziału w konkursie "Podróże kropelki wody".

W konkursie mogą wziąć udział rodzice z dziećmi z całej Polski. Wystarczy wymyślić wiersz na temat warszawskiej kranówki i do 22 października wysłać go pod adres warszawskakranowka@agora.pl. Praca nie może mieć więcej niż 50 słów, a wierszyk może być autorstwa zarówno rodzica, jak i dziecka. Może też powstać w duecie. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę konkursową.

W mailu należy również wpisać dane kontaktowe i oświadczenie o przeniesieniu praw autorskich do pracy. Wśród wszystkich zgłoszonych prac komisja konkursowa wybierze 20 najlepszych, których autorzy z osobami towarzyszącymi (jeśli praca wykonana jest przez jednego autora) pojadą na wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody „Filtry”.

  BARTOSZ BOBKOWSKI

Podczas wycieczki dzieci będą uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych. Ogłoszenie wyników nastąpi 31 października, a wycieczka odbędzie się 18 listopada.

Regulamin dostępny TUTAJ.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.