Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Warszawski szczyt NATO to wydarzenie o najwyższej randze spośród organizowanych dotąd w naszym kraju spotkań na szczeblu międzynarodowym. Stolica Polski znajdzie się na ustach całego świata - zarejestrowało się ponad 1,5 tys. delegatów i drugie tyle dziennikarzy. Będą obecni przywódcy wszystkich 28 państw NATO, a wśród nich: Barack Obama, Angela Merkel, Francois Hollande, David Cameron. Przyjadą głowy 26 państw towarzyszących, a w tym i Czarnogóry, która czeka na przyjęcie do Paktu Północnoatlantyckiego. Niemal w komplecie zamelduje się rząd Afganistanu. Zapowiedzieli się też szefowie Unii Europejskiej Donald Tusk i Jean-Claude Juncker, sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon i prezes Banku Światowego.

Szczyt NATO w Warszawie

Dwudniowe obrady pod przewodnictwem Norwega Jensa Stoltenberga, sekretarza NATO, zaczną się na Stadionie Narodowym w piątek o godz. 15. Wieczorem tego dnia odbędą się uroczyste kolacje w kilku miejscach Warszawy (w jednym nie sposób pomieścić wszystkich gości). Ci najważniejsi spotkają się w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu na przyjęciu wydanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dla delegacji rządowych przeznaczono Zamek Królewski, dla ministrów obrony i szefów dyplomacji - Pałac Prymasowski przy Senatorskiej, dla wojskowych - Teatr Wielki.

MSZ z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem zapewniło miejsca noclegowe dla ok. 4 tys. osób. - Mamy pełne obłożenie - mówi Iwona Mitras, rzeczniczka hotelu Marriott, który zostanie całkowicie ogrodzony, bo to tutaj prawdopodobnie zatrzyma się prezydent Barack Obama. Na ulicach staną bramki, a przy nich służby specjalne, które sprawdzą wchodzących. Wolnych miejsc nie ma też w Bristolu, Sheratonie i w Westinie na rogu al. Jana Pawła II i Grzybowskiej.

W piątek dla zwiedzających zostanie zamknięty Zamek Królewski. - Gospodarzem będzie wtedy kancelaria premiera - mówi Lesław Krzewski z Zamku. - Nasi pracownicy byli wielokrotnie sprawdzani i szkoleni w zakresie bezpieczeństwa. Już raz gościliśmy prezydenta Obamę, więc mam nadzieję, że i tym razem sobie poradzimy.

Szczyt NATO - najnowsze informacje, analizy, komentarze >>>

Logotyp Logotyp  Agora SA Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.