Policja kontroluje od poniedziałku samochody przed Lotniskiem Chopina. W czasie szczytu NATO zamknie al. Żwirki i Wigury. Pod terminal podjedziemy pociągami z centrum.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Lotnisko Chopina spodziewa się ok. 50 samolotów specjalnych z delegacjami na szczyt NATO. Najwięcej z nich ma lądować w piątek przed południem, ale niektóre już w czwartek wieczorem. Część gości zarezerwowała miejsca w samolotach rejsowych. Powroty po szczycie mogą się zacząć już w nocy z piątku na sobotę. Jednak większość samolotów wystartuje 9 lipca w godz. 17-23.

Dojazd na lotnisko podczas szczytu NATO
Dojazd na lotnisko podczas szczytu NATO  fot. wyborcza.pl

Pasażerowie, którzy wybierają się w tych dniach w podróż z Lotniska Chopina, powinni tu przyjechać wcześniej niż zwyczajowe dwie godziny przed startem samolotu. Trzeba się liczyć z dodatkową kontrolą przed podjazdem do terminali. Od wczoraj policja zatrzymuje wyrywkowo samochody, legitymuje kierowców i prosi ich o otwarcie bagażnika. Potem można na krótko stanąć przed halą odlotów, wyjąć z auta walizki i pożegnać bliskich. Obowiązuje za to całkowity zakaz zatrzymywania na dolnym poziomie przed halą przylotów. Podróżni, którzy wylądowali, przechodzą kontrole paszportowe.

Od czwartku wieczorem do soboty włącznie lepiej omijać al. Żwirki i Wigury. To główny dojazd dla oficjalnych delegacji z Lotniska Chopina do centrum i z powrotem. Trasa będzie zamykana pół godziny wcześniej. W piątek może się więc okazać, że al. Żwirki i Wigury, ul. Raszyńska i Al. Jerozolimskie będą permanentnie wyłączone z ruchu. Oznacza to objazdy autobusów linii 175 i 188, które łączą lotnisko ze Śródmieściem. Można się tu też dostać autobusami linii 148 (Metro Imielin) i 331 (Metro Wilanowska). - Cały czas normalnie będą do nas kursowały pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich z dworców Centralnego i Śródmieście - zapowiada Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina. Z powrotem pociągi odjeżdżają regularnie co kwadrans.

Szczyt NATO w Warszawie: 200 kolumn samochodów z Lotniska Chopina

Z Okęcia do centrum przejedzie ok. 200 kolumn po cztery - dziesięć samochodów. Będą skręcały przez bramę lotniska wojskowego bezpośrednio w al. Żwirki i Wigury. Po ostatnich inwestycjach wokół lotniska nie jest to już na szczęście jedyna trasa, która łączy je z miastem. Kierowcy mogą wybrać trzy inne: + od strony Służewca - ul. Marynarską i drogę ekspresową S79 do pierwszego węzła; + z Ursynowa - ul. Puławską, Poleczki, Wirażową i Narkiewicza; + z południowej obwodnicy Warszawy - dojazd od Puławskiej, al. Krakowskiej i autostrady A2 do węzła Lotnisko, stąd drogą S79 do pierwszego zjazdu.

Część samolotów specjalnych podczas szczytu NATO będzie czekać na lotniskach zapasowych: w Modlinie, Łodzi i wojskowym w Powidzu koło Konina. Przemysław Przybylski przypomina, że znacznie więcej dodatkowych rejsów Okęcie przyjęło w dniu półfinału Euro 2012.

- Apelujemy do pasażerów o współpracę - dodaje rzecznik Lotniska Chopina. - Gdyby ktoś zauważył podejrzane zachowanie osób na lotnisku lub pozostawiony bagaż, proszę to zgłosić do naszych patroli ochrony lub policji.

Szczyt NATO - najnowsze informacje, analizy, komentarze >>>

Logotyp
Logotyp   Agora SA
Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
A co z taksówkami pod halą przelotów?
już oceniałe(a)ś
2
0
Nie mogliby zorganizować sobie imprezę gdzieś na zadupiu dolnym, a nie paraliżują miasto. Jakie antydemonstracje przydałyby się?
@czesio Najlepiej w Radomiu. Tamtejszy port lotniczy ma wolne moce przerobowe (przylotowo-odlotowe).
już oceniałe(a)ś
8
1
@belgard Szymany maja tradycje i sa juz w ruchu
już oceniałe(a)ś
2
1