Szczyt NATO w Warszawie 8 i 9 lipca. Lepiej nie wjeżdżać samochodem do centrum. Ruch będzie wyłączany już od rana w czwartek. Cała nadzieja w metrze i kolei.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Staną najważniejsze ulice w centrum, w kierunku Lotniska Chopina i wokół Stadionu Narodowego. Na ponad dwa dni policja zamknie most Poniatowskiego. Według ratusza w Warszawie nie było jeszcze aż tak drastycznych ograniczeń w ruchu, jakie szykują się w tym tygodniu podczas szczytu NATO. W dodatku nie można wykluczyć kolejnych, nieprzewidzianych zamknięć przed przejazdem kolumn z VIP-ami.

Szczyt NATO w Warszawie: Kilka wersji objazdów

Urzędnicy zapowiadają się, że najtrudniejszym dniem dla warszawiaków będzie piątek. Dlatego apelują, by - jeśli to możliwe - nie wjeżdżać do centrum samochodami. Bez zakłóceń mają kursować metro i pociągi podmiejskie. Wyjątkiem będą ich stacje przy Stadionie Narodowym, na które nie da się wejść przez cały piątek i sobotę. Żeby przejechać między Dworcem Wschodnim, Centralnym a Zachodnim, można też wsiadać z biletami ZTM do pociągów dalekobieżnych InterCity (oprócz Pendolino), Przewozów Regionalnych i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Na tym odcinku od godz. 19 w czwartek do północy w sobotę w pociągach obowiązują wszystkie miejskie zniżki.

Część tramwajów z Al. Jerozolimskich będzie kierowana przez most Śląsko-Dąbrowski, ale np. popularne linie 9 i 24 zostaną całkowicie wycofane z Gocławka, Grochowa i Saskiej Kępy, a w piątek i sobotę także linia 22. Z kolei "siódemka" ma wtedy kursować wyłącznie między Kawęczyńską a rondem Wiatraczna. W razie przerw w ruchu z powodu przejazdów VIP-ów z lotniska Al. Jerozolimskimi zamiast tramwajów w al. Jana Pawła II będą kursować autobusy zastępczej linii Z (rondo ONZ - al. Niepodległości koło GUS).

Ulice mają być zamykane etapami, dlatego trasy komunikacji miejskiej będą się zmieniać wielokrotnie. Zarząd Transportu Miejskiego ma podawać komunikaty o aktualnych objazdach tramwajów i autobusów na swojej stronie internetowej (ztm.waw.pl), Facebooku i Twitterze. Na zmiany powinni być przygotowani pasażerowie linii tramwajowych: 4, 7, 9, 10, 15, 17, 18, 22, 24, 25, 33 i 35, oraz autobusowych: E-1, E-2, 102, 105, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 123, 125, 127, 128, 131, 135, 138, 146, 147, 158, 166, 171, 175, 180, 188, 202, 222, 227, 501, 503, 507, 509, 517, 518, 519, 521, 522, 525, i nocnych: N02, N16, N22, N24, N25, N31, N32, N33, N35, N37, N38, N42, N44, N66, N72, N81, N83, N85, N88.

Szczyt NATO w Warszawie: Od czwartku przy stadionie

Dla kierowców najpierw nieprzejezdne będą ulice w okolicach Stadionu Narodowego. Zaraz po porannym szczycie w czwartek 7 lipca (po godz. 9) na cały piątek i sobotę 8-9 lipca policja zamknie al. Zieleniecką, ul. Zamoyskiego (Targowa - Sokola), Jakubowską na Saskiej Kępie, Wał Miedzeszyński od ul. Zwycięzców do mostu Świętokrzyskiego, rondo i aleję Waszyngtona do Saskiej. W Śródmieściu i na Woli służby wyłączą wtedy z ruchu Królewską i Grzybowską między Marszałkowską a Towarową (można je będzie przecinać al. Jana Pawła II i Żelazną) oraz Wronią. Ok. godz. 20 do tej listy dołączą most i aleja Poniatowskiego.

Szczyt NATO w Warszawie: Piątek i sobota bez centrum

Od północy z czwartku na piątek dodatkowo nie przejedziemy Alejami Jerozolimskimi między Powiślem a Dworcem Centralnym. Z ruchu zostaną też wyłączone: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, pozostały odcinek Królewskiej (przy Ogrodzie Saskim i pl. Piłsudskiego), Senatorska z pl. Teatralnym, Kozia, Podwale i całe Stare Miasto łącznie z ulicami pod skarpą warszawską, a także Mysia, Emilii Plater przy hotelu Marriott i Poznańska (Al. Jerozolimskie - Nowogrodzka).

Ok. godz. 16 w piątek zaczną się przygotowania do uroczystych kolacji, m.in. na Zamku Królewskim. Wtedy policja wstrzyma ruch na ul. Grodzkiej, Nowym Zjeździe i ślimakach mostu Śląsko-Dąbrowskiego, które łączą go z Wisłostradą. Na tej ostatniej zamknięty będzie prawy pas na Podzamczu.

Ruch kołowy ma stopniowo wracać od północy z piątku na sobotę. Najpierw na ul. Senatorskiej i pl. Teatralnym. Ok. godz. 20 w sobotę planowane jest przywrócenie normalnych tras komunikacji miejskiej.

Szczyt NATO w Warszawie: Piesi nie przejdą, rowerzyści nie przejadą

Obostrzenia dotkną nie tylko kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Wiele ulic będzie zamkniętych także dla rowerzystów, a nawet dla pieszych. Od godz. 20 w czwartek do godz. 20 w sobotę nie da się przejść mostem i aleją Poniatowskiego, al. Zieleniecką, Sokolą i Wybrzeżem Szczecińskim, a na Woli - ul. Wronią przy Grzybowskiej. W tym czasie ma być też zamknięta plaża nad Wisłą między mostami Poniatowskiego i Świętokrzyskim.

Przez cały piątek piesi nie będą wpuszczani na plac Zamkowy i Senatorską od Miodowej do Pałacu Prymasowskiego (w stronę pl. Teatralnego), a od godz. 17 - na Krakowskie Przedmieście pod hotel Bristol i Pałac Prezydencki.

W piątek i sobotę stanie żegluga i promy między mostami Gdańskim i Łazienkowskim. W tych dniach rowerzyści nie przedostaną się wydzielonymi dla nich drogami przy hotelu Regent u zbiegu Belwederskiej i Spacerowej oraz pasami na ul. Emilii Plater między Świętokrzyską a Złotą.

Szczyt NATO - najnowsze informacje, analizy, komentarze >>>

Logotyp
Logotyp   Agora SA
Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Idiotyzm
już oceniałe(a)ś
2
0
Witamy w wymarłym mieście. Brukselę też tak zamykają przy byle spędzie premierów EU?
już oceniałe(a)ś
0
0