Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

We wtorek w "Stołecznej" przygotowaliśmy informator, jak się poruszać po Warszawie w piątek i sobotę, gdy zjedzie tu ponad 50 oficjalnych delegacji z kilku kontynentów. Kiedy w czerwcu wizytę w Polsce składał przywódca Chin Xi Jinping, nie było żadnych zapowiedzi, a zaskoczeni kierowcy złorzeczyli w korkach. O rekordowych utrudnieniach podczas szczytu NATO ratusz uprzedza od miesiąca. Prawdopodobnie wielu warszawiaków wyjedzie więc na dłuższy weekend. Ci, którzy zostaną, powinni wiedzieć, że:

Szczyt NATO w Warszawie: Parkowanie

Już od środy 6 lipca na wielu ulicach w Śródmieściu, na Woli, Ochocie, Pradze i Saskiej Kępie będą obowiązywały zakazy parkowania, a za ich łamanie grozi odholowanie samochodu (koszt - przynajmniej 478 zł) - Przeczytaj więcej o zakazach parkowania .

Zamykanie ulic zacznie się po porannym szczycie w czwartek - najpierw wokół Stadionu Narodowego, gdzie będą obrady szczytu NATO, a wieczorem tego dnia na przeszło dwa dni z ruchu zostanie wyłączony most Poniatowskiego.

Centrum ma być niedostępne przez cały piątek - wtedy policja zamknie m.in. Al. Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, pl. Teatralny, Królewską oraz ulice wokół Zamku Królewskiego, hoteli Marriott, Intercontinental, Victoria, Novotel i Hilton przy Grzybowskiej.

Szczyt NATO w Warszawie: Utrudnienia na lotnisku

W piątek przed południem i w sobotę po południu spodziewane są największe utrudnienia z dojazdem na Lotnisko Chopina - najlepiej dostać się tam koleją z Dworca Centralnego lub Warszawy Śródmieście, policja zaczęła już wyrywkowo kontrolować kierowców podjeżdżających pod terminal - przeczytaj więcej o utrudnieniach na lotnisku i zobacz mapę dojazdu .

Trasy będzie zmieniać 12 linii tramwajowych i 56 autobusowych, niektóre z nich po kilka razy - aktualne informacje o objazdach ZTM ma podawać w internecie - przeczytaj więcej o objazdach i zobacz mapę zamkniętych ulic .

Szczyt NATO w Warszawie: Veturilo nie wszędzie działa

Zamkniętych będzie 27 wypożyczalni rowerów miejskich Veturilo. Sprawdź, które .

Szczyt zabezpieczać będzie 6 tys. policjantów. Przeczytaj więcej o przygotowaniach służb .

Warszawski szczyt NATO to wydarzenie o najwyższej randze spośród organizowanych dotąd w naszym kraju spotkań na szczeblu międzynarodowym. Zobacz, kto przyjedzie do Warszawy .

Szczyt NATO - najnowsze informacje, analizy, komentarze >>>

Logotyp Logotyp  Agora SA Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.