
ADAM STĘPIEŃ
W niepozornym PRL-owskim budynku na Ochocie kiedyś mieściła się kotłownia. Od czterech lat działa tu Muzeum Ikon, które założył znawca kultury obrządków wschodnich Michał Bogucki. Prowadzi mnie do prawosławnej kaplicy. Na ścianach ikony autorstwa Grzegorza Zinkiewicza oraz reprodukcje fresków Jerzego Nowosielskiego. - Regularnie odbywają się tu nabożeństwa. Patronem kaplicy jest Grzegorz Peradze, święty z Gruzji. W ogóle jest u nas międzynarodowo, oprócz Polaków przychodzą Gruzini, Katalończycy, Francuzi, Anglicy - opowiada Bogucki.
Muzealne zbiory podzielone się na trzy części: kolekcję biblijną, ikon i krzyży. - Kolekcja biblijna jest najbogatsza. Mamy fragmenty zabytkowej Tory przewiezionej z Francji, Nowy Testament po aramejsku, sporo ksiąg przywiezionych z Gruzji - mówi Bogucki. I zaczyna pokazywać kolejne cenne egzemplarze: katolicki mszał z XVIII wieku, biblia z Rwandy, biblia po chińsku, koreańsku, biblia wydana we Francji chwilę przed rewolucją francuską.
Największe atrakcje kryją się w podziemiach. Mieszczą się tam maszyna do czerpania papieru, pracownia ikonografii, zainscenizowano dom gruziński, celę mnicha. - W Noc Muzeów urządzimy tu koncert chodzony nawiązujący do tradycji chodzonych nabożeństw - zapowiada Bogucki.
ADAM STĘPIEŃ
Ul. Lelechowska 5, czynne: wt.-sob. 12-17, nd. 13-15; tel. 785 85 95 85