Trzy wizyty George'a W. Busha jr

6/7

Fot. Sławomir Kamiński / AG

George W. Bush junior był w Polsce trzykrotnie: * 15-16 czerwca 2001 r., * 30-31 maja 2003 r., * 8 czerwca 2007 r.

W czerwcu 2001 r. Warszawa była jednym z etapów jego pięciodniowej podróży po Europie. Prosto z lotniska para prezydencka USA przyjechała do Pałacu Prezydenckiego, gdzie na dziedzińcu oczekiwali Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy. Tu miało miejsce oficjalne powitanie, któremu towarzyszył ceremoniał wojskowy. W pałacu prowadzono rozmowy w cztery oczy oraz plenarne delegacji polskiej i amerykańskiej. Bush wyraził wówczas poparcie USA w staraniach Polski o wejście do Unii Europejskiej.

15.06.2001 WARSZAWA - WIZYTA PREZYDENTA USA GEORGE BUSH Z MALZONKA ( LAURA ) - PALAC PREZYDENCKI - UROCZYSTY OBIAD PREZYDENT ALEKSANDER  KWASNIEWSKI WRAZ Z ZONA JOLANTA. FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA SK 9852 SLOWA KLUCZOWE: DYPLOMACJA SYTUACYJNE KOBIETY /FR/Fot. Sławomir Kamiński / AG

Do spotkania z premierem Jerzym Buzkiem oraz wszystkimi członkami rządu doszło po południu w Pałacu na Wodzie w Łazienkach. W parku czekali na prezydenta warszawiacy jednak do spotkania z nimi wówczas nie doszło. Prezydent USA pojechał prosto na Plac Piłsudskiego, by złożyć wieniec przed grobem Nieznanego Żołnierza. Potem zaś - pomnikiem Bohaterów Getta.

16.06.2001 WARSZAWA - WIZYTA PREZYDENTA USA GEORGE BUSH Z MALZONKA ( LAURA ) - ZLOZENIE WIENCA POD POMNIKIEM AK . KOMBATANCI FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA SK 9854 SLOWA KLUCZOWE: DYPLOMACJA SYTUACYJNE KOMBATANCI /FR/Fot. Sławomir Kamiński / AG

Głównym punktem ówczesnej wizyty prezydenta USA w Polsce było jednak jego wystąpienie w nowej siedzibie BUW-u. To wtedy nawiązał do tekstu piosenki Golec Orkiestry "tutaj dzisiaj jest ściernisko, ale będzie San Francisco". Dodajmy, że nie obyło się wtedy bez protestów. Przed BUW-em doszło do bijatyki między zwolennikami i przeciwnikami prezydenta USA.

Dzień zakończył uroczysty obiad na cześć Busha w Pałacu Prezydenckim. Drugiego dnia Bush w hotelu Marriott, gdzie mieszkał, spotkał się z przedstawicielami ambasady USA oraz Amerykanami przebywającymi w Warszawie. Potem zaś odleciał do Lublany na spotkanie z Putinem.

Po raz kolejny Bush junior wizytował w Polsce w dniach 30-31 maja 2003 r. i wreszcie krótko 8 czerwca 2007 r. za prezydentury Lecha Kaczyńskiego, kiedy to spotkał się z nim na lotnisku w Rębiechowie i na Helu.

07.06.2007 GDANSK LOTNISKO W REBIECHOWIE WIZYTA PREZYDENTA GEORGA BUSHA W POLSCE N/Z GERRGE BUSH I PREZYDENT POLSKI LECH KACZYNSKI FOT. DOMINIK SADOWSKI / AGENCJA GAZETA !!!! PORTFOLIO !!!! WYSTAWA GDANSK 2009Fot. Dominik Sadowski / AG

Wszystkie zdjęcia
 • Richard Nixon. Rok 1972
 • Gerald Ford. Rok 1975
 • Jimmy Carter. Rok 1977
 • George H.W. Bush senior w 1989 i 1992 roku
 • Dwie wizyty Billa Clintona
 • Trzy wizyty George'a W. Busha jr
 • Barack Obama z drugą wizytą
Tematy ważne dla Warszawy
Tym żyje Warszawa
Magazyn Kuchnia
Tematy
Miejsca
Ludzie
Dzielnice