Jimmy Carter. Rok 1977

3/7

Jimmy Carter przyleciał do Polski w ostatnich dniach grudnia. Towarzyszyła mu żona Rosalynn Smith, która znana była z dużych ambicji politycznych. Wizyta była krótka, przeszła jednak do historii PRL-u. A to dzięki uporowi prezydenta. Carter był pierwszym przywódcą Zachodu, któremu udało się w komunistycznej Polsce doprowadzić do transmitowanej na żywo przez telewizję, nie cenzurowanej konferencji prasowej. Władze PRL-u nie były zbyt chętne medialnej rewolucji, ale ostatecznie zorganizowały spotkanie w hotelu Victoria.

Miejsce było szczególne. Victoria otwarta w 1976 r. była najnowszym i zarazem, najnowocześniejszym hotelem w Warszawie.

Konferencja z udziałem Cartera miała miejsce w drugim i ostatnim dniu jego wizyty. Przybyło na nią aż 450 dziennikarzy polskich i zagranicznych. Nie doszło do niczego nieprzewidzianego. Pytania dotyczyły stosunków polsko-amerykańskich i perspektyw dalszej współpracy między obu krajami. Prezydent Stanów Zjednoczonych podkreślił dobre układy Polski zarówno z Zachodem, jak i krajami komunistycznymi sugerując, że Polska może być pomocna w osiągnięciu porozumienia pomiędzy USA a ZSRR.

President Jimmy Carter holds his head in a moment of silence during wreath laying ceremonies at the Ghetto Monument in Warsaw, Dec. 30, 1977. (AP Photo) SLOWA KLUCZOWE: Standing Memories Authority Building Exterior Architecture

Inne punkty wizyty nie zaskakiwały. Prezydent USA, tak jak jego poprzednicy złożył wieńce na płycie grobu Nieznanego Żołnierza i przed pomnikiem Bohaterów Getta. Ale i tu wyłamał się z oficjalnego programu. Zajechał na Miodową, by złożyć niezapowiadaną wcześniej wizytę u kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki swemu doradcy Zbigniewowi Brzezińskiemu miał znakomite rozeznanie sytuacji w Polsce. W Pałacu Prymasowskim wyraził podziw dla działań kardynała i zapewnił, że tak jak on dąży do tego, by Polska była wolna. Wizyta podkreślająca znaczenie kościoła w ówczesnej Polsce, miała miejsce zaledwie dziesięć miesięcy przez wyborem Karola Wojtyły na tron Piotrowy.

Wszystkie zdjęcia
  • Richard Nixon. Rok 1972
  • Gerald Ford. Rok 1975
  • Jimmy Carter. Rok 1977
  • George H.W. Bush senior w 1989 i 1992 roku
  • Dwie wizyty Billa Clintona
  • Trzy wizyty George'a W. Busha jr
  • Barack Obama z drugą wizytą
Tematy ważne dla Warszawy
Tym żyje Warszawa
Magazyn Kuchnia
Tematy
Miejsca
Ludzie
Dzielnice