Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
    NATYCHMIAST poprawcie opis zdjęcia 8. Przecież to nagrobek Krzysztofa Kieślowskiego!
    Rany, ale wtopa. Kieślowski Was tymi dłońmi udusi, jak nie poprawicie :p
    już oceniałe(a)ś
    9
    0
    fakt
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Kochany Webmajstrze! Dlaczego w podpisach pod zdjęciami umieszczasz znaki zapytania zamiast cudzysłowów? Pozdrowienia!
    już oceniałe(a)ś
    14
    0
    O Starych Powązkach zawsze się przy tej okazji przypomina, dlatego zachęcam do odwiedzenia także innych, ciekawych, obfitujących w piękne dzieła sztuki (i znanych zmarłych), a nieodległych od nich nekropolii - cmentarza ewangelicko-augsburskiego (mój ulubiony w Warszawie, powiedziałbym nawet, że najpiękniejszy, bo dający więcej oddechu niż zatłoczone posągami Powązki, mający też bogatszą, bardziej zróżnicowaną roślinność), ewangelicko-reformowanego i prawosławnego. Osobną klasę stanowi cmentarz żydowski. Wszystkie pięć stanowi prawdziwą ozdobę Woli... Przy okazji - rzeźbę ze zdjęcia nr 4 Bolesław Syrewicz powtórzył później na cmentarzu prawosławnym na nagrobku sztabskapitana Grimma. Takich powielanych (lub naśladowanych) posągów jest na warszawskich cmentarzach (czasem nawet na tym samym) więcej - odnajdywanie ich daje sporo satysfakcji podczas spacerów...
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    Dużo jest pięknych i mniej pięknych grobowców i nagrobków na Starych Powązkach, Tylko błagam nie oszpecajcie ich sztucznymi kwiatami.
    już oceniałe(a)ś
    10
    5
    Te rzeźby są naprawdę piękne. Wszystkich pokazać nie sposób. Istnieje mnóstwo starych rzeźb kamiennych odnowionych dzięki Komitetowi Powązkowskiemu przez grupę konserwatorów pod kierownictwem m. innymi profesora Adama Romana z ASP, znakomitego rzeźbiarza i wspaniałego Człowieka (kleeberczyka z 1939 r. i Powstańca Warszawskiego), wychowawcy pokoleń konserwatorów i rzeźbiarzy, twórcy m. innymi słynnej "Sztafety" sprzed Stadionu Narodowego, zmarłego niedawno w wieku 97 lat, czynnego do końca swych dni. Oważ "Sztafeta" miała być odlana w brązie, co obiecywały Profesorowi solennie wszystkie kolejne rządy od Cyrankiewicza poczynając.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    Jerzy JARNUSZKIEWICZ.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    "tylu słanych ludzi" Kwa mać...
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    Powazki byly moim placem zabaw. Chodzilem na nie z matka przynajmniej raz w tygodniu, czyscilismy groby rodziny jak tez takie ktore wydawaly sie byc opuszczone. Jesienia jest tam mnostwo kasztanow. Mam tez przed oczami niezatarty czasem i niemozliwy do zapomnienia obraz na czarno ubranych kobiet, ktore przychodzily, bez wzgledu na pogode, chyba codziennie na groby swych mezow i dzieci poleglych lub zamordowanych przez Niemcow. Z Zoliborza idac wzdluz torow kolejowych bylo niedaleko (jedynym wiaduktem byl wtedy ten kolo Dworca Gdanskiego), poza tem zylismy w biedzie a za tramwaj (27) trzeba by bylo zaplacic.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0