Konkurs wygrał dotychczasowy dyrektor tej instytucji – prof. Dariusz Stola. Poparło go 11 z 15 członków sądu konkursowego, na którego czele stał wiceminister kultury Jarosław Sellin (trzy osoby zagłosowały na kontrkandydatkę prof. Stoli – Monikę Krawczyk, przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, a jedna wstrzymała się od głosu).

Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wieloletnim wykładowcą akademickim. Dyrektorem Muzeum Polin został 1 marca 2014 r. – na okres pięciu lat z możliwością przedłużenia. Pod jego kierownictwem muzeum otworzyło wystawę główną i stało się też miejscem znakomitych wystaw czasowych i ważnych debat. Zdobyło dziesiątki nagród. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 670 tys. osób, w tym przeszło połowa z zagranicy.

Kadencja prof. Stoli upłynęła z końcem lutego 2019 r. Dwóch z trzech współzałożycieli Muzeum Polin – m.st. Warszawa i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny – chciało powierzyć mu tę misję na drugą kadencję. Przeciwny był trzeci – minister kultury. Prof. Stola naraził się obecnej władzy krytyką nowelizacji ustawy o IPN (wprowadzała kary za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holocaust) i programem „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, w którym historię antysemickiej nagonki sprzed 50 lat zestawiono z przykładami współczesnej mowy nienawiści w wykonaniu m.in. publicystów TVP.

Pozostało 87% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej