Przygotowana z rozmachem ekspozycja „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości” to największa w Warszawie wystawa związana z setną rocznicą odrodzenia Polski. Współorganizują ją Zamek Królewski, Muzeum Literatury i Ministerstwo Obrony Narodowej, a współfinansują MON i Ministerstwo Kultury. Zajmuje 30 zamkowych sal na trzech kondygnacjach. Prezentuje ok. 500 dzieł sztuki i setki archiwalnych fotografii. Ich uzupełnieniem są filmy, nagrania dźwiękowe, komentarze i dokumenty.

Uroczyste otwarcie ekspozycji nastąpiło 9 listopada. Niektórzy uczestnicy wernisażu po pewnym czasie wybrali się na wystawę jeszcze raz. W jednej z ostatnich sal, poświęconej „Solidarności” w latach 1980-81, dostrzegli zdjęcie, którego tu wcześniej nie było.

– Jestem pewien, że zostało dodane już po wernisażu – mówi nasz informator.

Kto dodał zdjęcie Kaczyńskich?

Chodzi o fotografię Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Umieszczono ją obok kadrów przedstawiających Annę Walentynowicz szykującą posiłek dla protestujących gdańskich stoczniowców w 1980 r. oraz strajkujących rolników w Rzeszowie w 1981 r. W przeciwieństwie do nich zdjęcie Kaczyńskich nie jest opatrzone żadną informacją. Ale i bez tego łatwo się zorientować, że nie powstało w 1980 lub 1981 r., tylko dużo później, już po Okrągłym Stole, gdy bracia weszli do oficjalnej polityki. Pozowali fotografowi bez marynarek, w holu Sejmu.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej