Do zmiany ma dojść już w tym miesiącu. Wprawdzie Ministerstwo Kultury oficjalnie tego nie ogłasza, nie odpowiada też na przesłane przez nas kilka dni temu pytania, swoje rychłe powołanie na stanowisko dyrektora MNW potwierdza w rozmowie z nami sam prof. Jerzy Miziołek: – Tak, na to się zanosi. Nominacja ma być około połowy listopada.

W latach 2010-18 Muzeum Narodowym w Warszawie kierowała historyk sztuki dr Agnieszka Morawińska. W maju tego roku złożyła rezygnację oświadczając, że Ministerstwu Kultury lekceważy pogarszającą się sytuację finansową i lokalową MNW (brak odpowiedniej przestrzeni ekspozycyjnej i magazynowej). W czerwcu minister kultury prof. Piotr Gliński powierzył obowiązki dyrektora MNW dr. Piotrowi Rypsonowi, dotychczasowemu zastępcy dr. Morawińskiej.

Jest on krytykiem sztuki, historykiem literatury i kultury wizualnej, autorem szeregu książek z tej dziedziny i uznanym kuratorem wystaw. Okazuje się, że decyzja ministra była tylko tymczasowa. Resort szukał nowego dyrektora. Do niedawna wybór na to stanowisko należał do Rady Powierniczej Muzeum Narodowego, ale jej kadencja wygasła, minister nie powołał nowej i teraz sam decyduje, kto ma stać na czele MNW.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej