Dominikanie oraz ich świeccy zakonnicy od kilku dni zachęcają do udziału w akcji, a także zapisów. Można to zrobić osobiście w księdze przy wyjściu z kościoła przy ul. Dominikańskiej 2 lub na stronie internetowej sluzew.dominikanie.pl.

Odpowiedź na list papieża

Sama inicjatywa jest odpowiedzią na list papieża Franciszka, który w sierpniu wezwał wiernych do modlitwy, postu i pokuty. „Konieczne jest, abyśmy jako Kościół mogli rozpoznać i z bólem oraz wstydem potępić te potworności popełnione przez osoby konsekrowane, duchownych, a także przez tych wszystkich, którzy mieli misję czuwania, oraz grzechy innych osób” – napisał.

W odpowiedzi dominikanie na swojej stronie internetowej podkreślają: „Obserwujemy to [zjawisko – przyp. red.] nie tylko w Pensylwanii, gdzie opublikowano porażający raport o skali takich nadużyć, ale w bardzo wielu miejscach na świecie. Z pewnością nie brak takich sytuacji także w polskim Kościele”. Dodają, że w związku z tym piątek 14 września chcieliby przeżyć jako „dzień wynagrodzenia za to zło”.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej