W samym środku popołudniowego szczytu uczestnicy zgromadzenia wyruszą sprzed katedry praskiej św. Floriana. Po godz. 16 przejdą przez most Śląsko-Dąbrowski i tunelem Trasy W-Z, dalej Kapucyńską i rozkopaną z powodu remontu Miodową przed siedzibę Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu. W Zarządzie Transportu Miejskiego nie orientowano się wczoraj, w jakiej sprawie będzie ta demonstracja. Urzędnicy kojarzyli tylko, że w środę przypada 75. rocznica rzezi na Wołyniu. Na wszelki wypadek ostrzegli, że w razie dużych utrudnień cała komunikacja do godz. 19 może być wycofana z trasy przemarszu – tramwaje i autobusy pojadą mostem Gdańskim.

Kolejne zmiany w ruchu zaplanowano na czwartek i piątek. Jutro w Sejmie i Senacie spotkają się zagraniczni parlamentarzyści. Dzień później na Zamku Królewskim odbędzie się zaś uroczyste Zgromadzenie Narodowe posłów i senatorów z okazji 550 lat parlamentaryzmu w Polsce i 100-lecia odzyskania niepodległości. Orędzie ma tu wygłosić prezydent Andrzej Duda. W tym celu na zamkowym dziedzińcu ustawiono namiot. Wysoki koszt jego wynajmu (milion złotych na jeden dzień obrad) wywołał krytykę pod adresem marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS). Centrum Informacyjne Sejmu przesłało dziennikarzom jego słowa, które nabierają dwuznacznego wydźwięku w obecnej sytuacji politycznej w Polsce, gdy większość parlamentarna z PiS forsuje zmiany w prawie, nie zważając na zapisy konstytucji. „Możemy być dumni z naszej tradycji i kultury parlamentarnej jako jednej z najstarszych w Europie” – stwierdza marszałek Kuchciński i dodaje: „Wynaturzenie parlamentaryzmu w naszej historii okazało się wyjątkowo niebezpieczne, gdyż doprowadziło do uzależnienia Polski od sąsiadów i okazało się potężnym zagrożeniem dla polskiej racji stanu”.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.