Mówiono o niej „dama w fioletach”, bo w swoich kreacjach nie uznawała innych kolorów. Nawet książki na spotkaniach autorskich podpisywała fioletowym długopisem. Częścią jej image’u były też platynowe włosy i kwiecisty język.

Urodziła się 18 maja 1937 r. w Warszawie. Była absolwentką Wydziału Dziennikarstwa UW i łódzkiej filmówki. Pracując w czasopiśmie „Ekran”, miała okazję przeprowadzić wywiady z gwiazdami światowego kina, takimi jak Kirk Douglas czy Peter O’Toole. Największy rozgłos zyskała jako autorka książek, spektakli, programów i wystaw propagujących postawy patriotyczne. Wydała serię biografii wielkich Polaków: Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Norwida, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego, a także pięciotomowe dzieło „Wierna rzeka harcerstwa” o twórcach polskiego skautingu i bohaterach Szarych Szeregów. Z harcerzami – zarówno tymi z Batalionu „Zośka”, jak i z młodszych pokoleń – łączyła ją szczególna więź. W każdą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego przychodziła razem z nimi do kwatery „zośkowców” na Powązkach Wojskowych. Tworzyła scenariusze widowisk teatralnych, audycji radiowych i telewizyjnych, widowisk scenicznych (np. „Wigilie polskie”), przygotowywała wystawy, m.in. „W ojczyźnie serce me zostało” – szlakami wielkich pisarzy.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.