Walka o kontrakt na budowę Muzeum Historii Polski była zacięta. Oferty złożyły trzy firmy, przy czym dwie zaproponowały ceny różniące się zaledwie o niecały promil. Firma Budimex zadeklarowała, że zbuduje muzeum za 565,5 mln zł brutto, a konsorcjum firm IDS-Bud i Marbud – za 565,8 mln zł. Tańszą ofertę zamawiający odrzucił, twierdząc, że Budimex popełnił błąd przy obliczaniu ceny.

Firma nie zgodziła się z takim werdyktem i zaskarżyła go do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta uznała argumenty Budimeksu i nakazała Muzeum Historii Polski dopuścić do rozpatrzenia ofertę Budimexu. Muzeum zmieniło rozstrzygnięcie przetargu i za drugim razem za najkorzystniejszą uznało ofertę tej firmy. Umowa na budowę ma być podpisana jeszcze w tym miesiącu.

Dwa mniejsze gmachy

Prostopadle do gmachu Muzeum Historii Polski, wewnątrz murów żoliborskiej Cytadeli, powstaną dwa mniejsze gmachy, w których ulokuje się Muzeum Wojska Polskiego. W pierwszej kolejności powstanie pawilon południowy. Przetarg na jego budowę rozstrzygnięto w marcu. W tym postępowaniu najtańszą ofertę złożyło konsorcjum IDS-Bud i Marbud – 255,8 mln zł brutto. To rozstrzygnięcie również zostało zaskarżone do KIO przez konkurentów – Warbud (zaproponował cenę 270 mln zł) oraz Budimex (293 mln zł). Odwołania zostały odrzucone przez KIO.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.