– Ankieta to odpowiedź na potrzeby młodych ludzi, którzy teraz wybierają liceum. W zeszłym roku 14-letni Kacper z Gorczyna popełnił samobójstwo z powodu homofobii w szkole. Po tym, co się stało, rozmawiałem z wieloma uczniami, jak jest w Warszawie. Były różne głosy. W niektórych szkołach jest lepiej, w innych gorzej – mówi Dominik Kuc, działacz Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej i uczeń IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. Dodaje: – Gdybym teraz wybierał liceum, sam chętnie bym z niej skorzystał.

Dominik przygotował ankietę dotyczącą sytuacji uczniów LGBT (lesbijki, geje, osoby bi- i transpłciowe) w warszawskich liceach. Na jej podstawie sporządził ranking i raport – opisał w nim szkoły przyjazne, ale też te, w których są problemy z homofobią.

„Nie popieramy LGBT”

To pierwsza taka inicjatywa w Warszawie, a i najpewniej w Polsce. Dzięki pomocy samorządów szkolnych i uczniów udało się dotrzeć do prawie wszystkich (poza ośmioma) publicznych liceów w Warszawie. Ankieta była internetowa i anonimowa. Wypełniło ją ponad 4,2 tys. uczniów. – Zależało mi, by to nie szkoła decydowała, czy weźmie udział w badaniu, a sami uczniowie – mówi Dominik. Do rozpowszechniania ankiety wykorzystał nieformalne grupy placówek na portalach społecznościowych. Do przedstawicieli samorządów szkolnych dotarł na targach edukacyjnych i tam prosił ich o wrzucenie badania na licealne fora.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej