Do końca marca Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych miał ogłosić wyniki jesiennych konsultacji w sprawie obwodnicy Pragi. Trasa za 883 mln zł ma połączyć al. Stanów Zjednoczonych pod rondem Wiatraczna z ul. Radzymińską na Targówku. Termin już raz został przełożony, teraz obowiązuje kolejny: 30 kwietnia. – Dostaliśmy bardzo dużo uwag od mieszkańców, organizacji społecznych i różnych instytucji. Wpłynęło 1,2 tys. ankiet, a kolejnych kilkaset wniosków w mailach i listach. Ich opracowanie wymaga więcej czasu – przekonują w ZMID.

To oficjalna wersja. Na korytarzach ratusza można też usłyszeć inną. – Z decyzjami o obwodnicy władze miasta czekają na wyniki przetargów w metrze. Wtedy okaże się, ile brakuje im pieniędzy – twierdzi rozmówca „Stołecznej”.

Urzędnicy zwlekają z decyzjami

Jeden przetarg na dokończenie II linii metra przyniósł już przekroczenie kosztorysu o 400 mln zł brutto. Za tunele, trzy stacje na Bemowie i bazę techniczną Mory firmy oczekują ponad 1,6 miliarda złotych. W połowie kwietnia mamy poznać oferty w przetargu na wschodnią końcówkę II linii z Targówka przez Zacisze na Bródno. A w maju – na odcinek metra z dwiema stacjami na pograniczu Woli i Bemowa.

Urzędnicy zwlekają z decyzjami o obwodnicy śródmiejskiej, choć jej domknięcie na Pradze było jedną z obietnic prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz już podczas jej pierwszej kampanii wyborczej do ratusza w 2006 r. Konsultacje w tej sprawie ratusz zorganizował jeszcze w poprzedniej dekadzie. Tamte protokoły i rekomendacje dawno pokrył kurz. Przyszedł ogólnoświatowy kryzys i władze miasta odłożyły całą inwestycję. Zamiast kosztownego tunelu pod Grochowem powstała ul. Nowolazurowa (al. 4 Czerwca 1989 r.) we Włochach i Ursusie. Czy podobnie skończy się drugie podejście do budowy obwodnicy po prawej stronie Wisły? Znowu zyskają zachodnie peryferie miasta, tym razem z II linią metra?

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej