– W kwietniu zaczynamy malowanie czterech murali na filarach tuż przy Dworcu Gdańskim. Są dedykowane tym, którzy musieli wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca 1968. Chcemy też symbolicznie powitać wszystkich tych, którzy do Warszawy przyjeżdżają – tłumaczy Dariusz Paczkowski, pomysłodawca projektu z fundacji Klamra.

Galeria powstaje przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin i towarzyszy wystawie „Obcy w domu. Wokół Marca ’68”.

Chcemy odczarować Dworzec Gdański

Inspiracją dla powstania galerii „Witamy w Polsce” stała się historia Idy Kamińskiej, aktorki, która w atmosferze kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu na Dworcu Gdańskim żegnana była kwiatami. Stąd też pomysł, aby wizerunki wszystkich bohaterów murali również zdobiły kwiaty.

Oprócz Kamińskiej w galerii znajdą się portrety Zygmunta Baumana, wybitnego socjologa i filozofa, Jerzego Lipmana, operatora filmowego, oraz Aliny Margolis-Edelman, lekarki i działaczki społecznej.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.