Niektóre zmiany trudno dostrzec. Żeby je zarejestrować, trzeba w pewnym momencie zatrzymać się i spojrzeć za siebie. Taką możliwość daje badanie „Przystanek Miasto” realizowane przez „Gazetę Wyborczą” wspólnie ze stacją TOK FM w 19 miastach Polski. Pierwszy raz przeprowadziliśmy je 10 lat temu. Teraz je ponowiliśmy, zadając te same pytania. Dzięki temu dostrzegamy, jak bardzo miasto się zmieniło.

15 grudnia o 16.30 w naszej warszawskiej siedzibie na Czerskiej 8/10 odbędzie się debata samorządowców i ekspertów pt.: Przystanek Miasto - koniec złotej ery polskich miast? Omówimy na niej wyniki naszych badań. Rejestarcja na spotkanie: www.przystanekmiasto.evenea.pl lub telefonicznie: 22 555 54 55.

Zacznijmy od pierwszego wrażenia. Czy Warszawa jest czystym miastem? Dziś twierdzi tak 68 proc. ankietowanych. Najbardziej krytyczni są mieszkańcy stolicy w wieku 25-40 lat (nazwijmy ich „młodymi warszawiakami”) – w tej grupie aż 31 proc. mieszkańców uważa, że stolica jest brudna (wśród wszystkich mieszkańców ten odsetek wynosi 26 proc.). Ale 10 lat temu proporcje były odwrotne. W poprzednim badaniu (pytaliśmy wówczas tylko osoby w wieku 25-40 lat) aż dwie trzecie badanych uważało, że miasto jest raczej brudne.

Pozostało 81% tekstu
Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej