Swoje plany wicepremier prof. Piotr Gliński ogłosił na wtorkowej uroczystości otwarcia nowej wystawy stałej w Żydowskim Instytucie Historycznym. W przemówieniu przypomniał, że niedawno jego resort objął współprowadzenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, co podniesie rangę tej placówki (do tej pory była oddziałem Muzeum Regionalnego w Siedlcach).

– Dzisiaj wystąpiłem do samorządu Mazowsza o 30-letnią dzierżawę dawnego szpitala przy Siennej na Muzeum Getta Warszawskiego – oświadczył minister Gliński. Zaznaczył, że zdecydował się na to po rozmowie z dyrektorem ŻIH prof. Pawłem Śpiewakiem.

Korczak i Edelman pracowali w szpitalu dziecięcym przy Siennej

Chodzi o budynki Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, ufundowane w 1876 r. przez te dwie bogate żydowskie rodziny z przeznaczeniem na lecznicę dla najuboższych dzieci. Główny gmach wzniesiono w latach 1876–78 wg proj. Artura Goebla, a w latach międzywojennych przebudowano. Sąsiedni pawilon okulistyczny powstał ok. 1900 r. W 1923 r. lecznicę zamknięto z powodu trudności finansowych. Reaktywowano ją staraniem dr Anny Braude-Hellerowej. Po przebudowie i modernizacji działała dalej pod jej kierownictwem. Lekarzem był tu Janusz Korczak, a młody Marek Edelman pracował jako goniec.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej