Mieszkania w dwóch sześciopiętrowych blokach w rejonie ul. Kowalczyka na Żeraniu wprowadził wczoraj do sprzedaży Dom Development. Ceny wahają się od 6,9 do 8,6 tys. zł za m kw. To drugi etap inwestycji Port Żerań. W pierwszym, udostępnionym klientom od września 2017 r., metr kwadratowy kosztował od nieco ponad 6 do niespełna 7,8 tys. zł.

Aż 9,2 tys. zł za metr

To przykład, jak szybko rosną ceny mieszkań na rynku pierwotnym w Warszawie. Dokładne dane podała wczoraj Katarzyna Kuniewicz z firmy Reas. Przez całe lata ceny mieszkań w stolicy były stosunkowo stabilne. Od 2010 r. średnia za metr kwadratowy oscylowała w przedziale 7,8-8,2 tys. zł. W połowie 2018 r. poszybowała nagle aż do 9,2 tys. zł, czyli o 13 proc. w porównaniu z cenami sprzed roku. Tak drastycznego wzrostu w tak krótkim czasie nie było od dekady.

Mieszkania podrożały we wszystkich sześciu największych miastach. Jednak podwyżki w Warszawie należą do najwyższych. A przecież mieszkania w stolicy były najdroższe. Skalę oddaje to, że średnia cena metra kwadratowego lokali budowanych przez deweloperów na Woli według Reas przekracza 11 tys. zł.

Artykuł dostępny tylko w prenumeracie cyfrowej Wyborczej

Wypróbuj cyfrową Wyborczą

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych, lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej