7 lutego 2017w projekcie ADAPTCITY rozpoczęła się seria spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami poszczególnych dzielnic stolicy. Przedmiotem konsultacji są założenia do strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy. Ten etap prac nad tym dokumentem zakończy się w czerwcu bieżącego roku.

My, mieszkańcy Warszawy, mamy okazję wypowiedzieć się o naszych lokalnych problemach, związanych z coraz gwałtowniejszymi zmianami klimatu. Spotkania konsultacyjne organizowane w ramach projektu ADAPTCITY mają charakter dyskusji nad mapami dzielnic, na których mieszkańcy wskazują miejsca, gdzie pojawiają się zagrożenia: smog, podtopienia czy susza. Następnie prowadzący spotkanie moderatorzy proszą o zgłaszanie pomysłów na rozwiązanie wymienionych problemów. Taki sposób współpracy i uczestnictwa w przygotowaniu strategii dla miasta jest bardzo efektywny, a jednocześnie społecznie angażujący. Buduje naszą świadomość jako społeczeństwa i poczucie że, mamy realny wpływ na otaczającą nas przestrzeń . Warszawa jest specyficznym miastem, wielu z nas przyjechało tutaj na studia, do pracy, a potem zostało. Być może nie wszyscy traktujemy to miasto jako nasze, ale warto to zmienić i zadbać o komfort naszego życia oraz przyszłych mieszkańców metropolii.

Jakie są postawy Polaków wobec zmian klimatu?

Aktywne włączenie mieszkańców dzielnic Warszawy w proces przygotowywania strategii adaptacji do zmian klimatu jest potrzebny również dlatego, że w Polsce aktywne są postawy negujące całkowicie wpływ człowieka na zjawisko globalnego ocieplenia.

Projekt ADAPTCITY (www.adapcity.pl) oraz przygotowane w jego ramach materiały i badania są przekonującym dowodem, że zmiany klimatu są tematem, którym warto się zajmować i którego nie wolno pomijać w polityce lokalnej i krajowej. Dzięki niemu w polskim społeczeństwie, które dotychczas było dość sceptyczne w swych opiniach na temat zmian klimatu, zwiększają się świadomość o nich i przekonanie o konieczności podjęcia działań.

W czerwcu 2016 roku zostały przeprowadzone badania wśród warszawiaków przez Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy dotyczące zmian, skutków oraz wpływu zmian klimatu na Warszawę. W ocenie ponad połowy (56%) respondentów, mieszkańcy odczuwają skutki zmian klimatu w bardzo dużym lub raczej dużym stopniu. Ponad 1/3 badanych wyraża przekonanie, że ten wpływ jest niewielki. Co dwudziesty ankietowany nie dostrzega żadnych konsekwencji zmian klimatu, a 4% badanych nie potrafi ocenić tej sytuacji. Z danych wynika, że do najgroźniejszych dla bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy skutków zmian klimatu należą: gwałtowne ulewy, nawałnice, burze, zanieczyszczenie powietrza, smog oraz susze, brak wody.  W dalszej kolejności badani wymieniają fale upałów, powodzie, powstawanie miejskich wysp ciepła, silne wiatry, huragany oraz nieprzewidywalne zmiany pogody. Rzadziej niepokój mieszkańców budzą gwałtowne opady śniegu, gradu, brak śniegu w zimie czy silne mrozy. Niemal 2/3  ankietowanych jest zdania, że indywidualne działania mieszkańców mają wpływ na przeciwdziałanie zmianom klimatu, choć w większości przypadków to oddziaływanie jest oceniane jako umiarkowane. Brak poczucia wpływu na zmiany klimatu deklaruje co trzeci badany (34%). Pozostali respondenci (2%) nie mają zdania na ten temat.  Wśród warszawiaków podzielone są opinie na temat tego, kto powinien odpowiadać za przeciwdziałanie zmianom klimatu. Co drugi badany jest zdania, że obowiązek ten spoczywa przede wszystkim na władzach miasta, dzielnic. Nieco mniejsza grupa (42%) podkreśla, że jest to zadanie zarówno władz, jak  i mieszkańców.

ADAPTCITY to dopiero początek. Projekt ten stanowi dużą pomoc dla potencjalnych polskich beneficjentów w uzyskiwaniu środków unijnych. Wynikać z niego mają kolejne przedsięwzięcia oraz prośrodowiskowe i pro klimatyczne – co zbiega się z celami Unii Europejskiej w zakresie wykorzystania środków unijnych w latach 2014–2020 – inwestycje miejskie. W polityce spójności jako jeden z celów wskazano adaptację do zmian klimatu.

Jak zaangażować się w przygotowanie strategii dla Warszawy?

Wystarczy przyjść na konsultacje i podyskutować o pomysłach, które warto zrealizować w dzielnicach. Harmonogram spotkań w maju oraz czerwcu poniżej. ZAPRASZAMY!

MAJ:

  • 10 maja (środa) – Bemowo, Urząd Dzielnicy, ul. Powstańców Śląskich 70, godz. 18
  • 11 maja (czwartek) – Górny Mokotów, Centrum Łowicka  ul. Łowicka 21, godz. 18 
  • 18 maja (czwartek) – Wola i Ochota, Przystanek Książka, ul. Grójecka 42, godz. 18
  • 25 maja (czwartek) – Żoliborz, Urząd Dzielnicy, ul. Słowackiego 6/8, godz. 18

CZERWIEC:

  • 6 czerwca (wtorek) – Ursynów, Urząd Dzielnicy al. Komisji Edukacji Narodowej 61, godz. 18
  • 8 czerwca (czwartek) – Śródmieście, Warsztat Warszawski plac Konstytucji 4, godz. 18

Więcej o konsultacjach: http://adaptcity.pl/pobrania/konsultacje/.

Jeżeli nie możesz uczestniczyć w konsultacjach – zgłoś swój pomysł w konkursie POMYSŁ na Klimat TUTAJ

Jak przebiegały pierwsze konsultacje na Wawrze?

Dopłaty do termomodernizacji budynków, zwiększenie częstotliwości kursowania linii komunikacji miejskiej, zakaz spalania paliwa niskiej jakości oraz śmieci i odpadów, a także systematyczna edukacja mieszkańców to tylko niektóre z pomysłów, które podczas spotkania zaproponowali mieszkańcy Wawra.

Zgodnie stwierdzono, że smog występuje wszędzie, a jego głównym sprawcą są budynki jednorodzinne wciąż opalane węglem i drewnem, a także odpadami. Dodatkowo mieszkańcy wskazali na szczególną uciążliwość spalin wzdłuż głównych ulic – Patriotów, Bronisława Czecha, Wału Miedzeszyńskiego – oraz mniejszych, takich jak Korkowa. Dla Aleksandrowa i Falenicy szczególnie dokuczliwe są podtopienia, których główną przyczyną jest zniszczona przez samych mieszkańców melioracja. Wspomniano też o ulicy Skrzyneckiego, która pomimo remontu jest stale zalewana. Zwrócono uwagę, że obniżył się poziom wody gruntowej, brakuje wody w studniach, zanika woda w zbiornikach np. w Morskim Oku, kanałach i ciekach.

Wśród zaproponowanych rozwiązań, jak radzić sobie ze smogiem, pojawiły się propozycje związane z rozwojem sieci ciepłowniczej, dopłatami do termomodernizacji budynków, dofinansowaniem wymiany kotłów węglowych oraz rozwojem transportu miejskiego. Udrażnianie rowów i odtwarzanie tych zlikwidowanych to tylko niektóre pomysły mieszkańców Wawra, które pomogą walczyć z podtopieniami. Susza dotyka boleśnie wszystkich, o czym intensywnie dyskutowano pod koniec spotkania. Wszyscy byli zgodni, że sadzenie zieleni i ograniczanie zabetonowanej powierzchni to jeden z pierwszych kroków ku poprawie jakości życia podczas upalnych dni.

UWAGA KONKURS -  Pomysł na Klimat! Weź udział

Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem