Kamienica Falkiewiczowska, Rynek Starego Miasta 28

1/8
Kamienica Falkiewiczowska, Rynek Starego Miasta 28

Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta

Ta renesansowo-wczesnobarokowa budowla, zwieńczona imponującą attyką grzebieniową swój ostateczny kształt uzyskała w 1643 r. gdy jej właścicielem był burmistrz Stanisław Falkiewicz. Attyka ozdobiona jest  świętymi figurami - Matka Boska w otoczeniu św. Stanisława biskupa i św. Elżbiety. Chociaż kamienica spłonęła w 1944 r. to sama fasada przetrwała w całości. Jedynie figury z attyki uległy zniszczeniu.

W 1947 r. fasada została zabezpieczona przez zamurowanie okien. Do odbudowy przystąpiono w 1952 r. zgodnie z projektem Stanisława Żaryna i Tadeusza Makarskiego. Dodajmy, że Żaryn pracujący w wydziale architektury zabytkowej Biura Odbudowy Stolicy pod kierunkiem Jana Zachwatowicza należy do najbardziej zasłużonych architektów przy odbudowie Starego Miasta. Odbudowane kamienice wokół rynku oddano w lipcu 1953 r. Zwróćmy uwagę na attykę kamienicy. Rekonstrukcja mocno uszkodzonych figur świętych na fasadzie była podczas odbudowy Starego i Nowego Miasta czymś rzadkim. Ikonografię odbudowywanych kamienic masowo zeświecczano. W tym przypadku tak się nie stało być może dlatego, że już przed wojną historycy sztuki uznali attykę kamienicy Falkiewiczowskiej za jedną z cenniejszych tego rodzaju zabytków z XVII wieku w Polsce.

W trakcie przeprowadzonego obecnie remontu wyraźnie zmienił się kolor elewacji. Był do niedawna jasnoszary. A teraz jest o kilka tonów ciemniejszy.

Najedź kursorem na zdjęcie, by zobaczyć detale

Wszystkie zdjęcia
  • Kamienica Falkiewiczowska, Rynek Starego Miasta 28
  • Kamienica Kazubowska, Rynek Starego Miasta 30
  • Kamienica Baryczkowska, Rynek Starego Miasta 32
  • Kamienica Kleinpoldowska, Rynek Starego Miasta 34
  • Kamienica pod Murzynkiem, Rynek Starego Miasta 36
  • Kamienica Talentich, Rynek Starego Miasta 38
  • Kamienica Gagatkiewicza, Rynek Starego Miasta 40
  • Kamienica Montelupich, Rynek Starego Miasta 42
-->
Tematy ważne dla Warszawy
Strajk nauczycieli
Magazyn Kuchnia
Tematy
Miejsca
Ludzie
Dzielnice