Kościół i sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników, al. Stanów Zjednoczonych przy Grenadierów, Grochów

6/8

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Z daleka zwraca uwagę nietypowym kształtem zarówno kościoła, jak i dzwonnicy. Zajmuje wąską działkę pomiędzy al. Stanów Zjednoczonych a ul. Spalinową. Budowa trwała od 1989 r. Ogromna świątynia-sanktuarium wyrosła obok przydrożnej kapliczki z 1829 r. Według przekazów to miejsce, w którym podczas powstania listopadowego grzebano poległych Polaków.

W 2008 r. nagle w środku nocy w kościele zaczęły bić dzwony. W niedzielnych ogłoszeniach parafialnych proboszcz ks. Krzysztof Jackowski przepraszał za przerwany sen, ale jeszcze bardziej dziękował kilkudziesięciu osobom, które przybiegły na miejsce, sądząc, że potrzebna jest pomoc. "Bo jest stary zwyczaj, że jeśli w nocy biją dzwony, to znak, że dzieje się coś złego, np. napad na proboszcza. Dlatego powinni przybiec przede wszystkim mężczyźni. W takich sytuacjach potrzeba męskich decyzji" - mówił nam ks. Jackowski i dodał: "Siadła nam elektronika. Żadnej sensacji tu nie ma".

Komentarze (25)
Zaloguj się
 • wszystkieloginyzajete2

  Oceniono 24 razy 22

  Wilanów jest dobrym przykładem jak kościół Polski jest biedny...

 • bogucjusz

  Oceniono 18 razy 16

  Im większe i bardziej kapiące zbytkiem świątynie, tym mniej w nich Boga.

 • krolowa-mroku

  Oceniono 16 razy 6

  Żadnej z tych budowli nie widziałam, nawet nie miałam pojęcia, że istnieją. Niechby sobie i były, aby tylko nie waliły dzwonami po uszach. Przy kupnie mieszkania jednym z decydujących czynników była dla mnie jak największa odległość od najbliższego kościoła:-)

 • krzywelustro

  Oceniono 4 razy 4

  Ewidentnie na pierwszym miejscu tej listy powinien znaleźć się kościół parafii Św. Grzegorza Wielkiego na obrzeżach Parku Szczęśliwickiego. Niewielki, stylowy kościółek bardziej przypomina tymczasową kaplicę niż dovelowy kościół parafialny, którym faktycznie jest. Oto on: swgrzegorz.warszawa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=10

 • doriana88

  Oceniono 13 razy 3

  Przyjdżcie zobaczyć nowobudowany kościół na Górcach, będzie dużo większy od stojącego naprzeciwko ratusza - to pokazuje, kto tu rządzi. Budowany jest od prawie 20 lat... Zakłady usługowe i sklepy w domu parafialnym już od dawna działają, dzięki czemu księżulkom nieźle się żyje. Imponująca gospodarność!

 • ciotka2005

  Oceniono 1 raz 1

  Jak zwykle przy takiej okazji Gazeta pominęła (oprócz przykładów pierwszego i ostatniego nazwiska autorów projektów. Z tym, że w ostatnim przykładzie podano nazwę firmy a nie konkretnych ludzi.

 • racja89

  0

  Sranie w banie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Tematy ważne dla Warszawy
Tematy
Inwestycje
Komunikacja
Galerie handlowe
Miejsca
Dzielnice
Ludzie