Warszawa 1947 i dziś. Co wyrosło z morza ruin? [PORÓWNANIE ZDJĘĆ]

Słynne już, kolorowe zdjęcia Warszawy wykonane przez amerykańskiego architekta Henry'ego N. Cobba porównaliśmy ze współczesnymi fotografiami zrobionymi w tych samych miejscach. Zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa.

Przesuń znacznik na zdjęciu, żeby obejrzeć starą i współczesną fotografię.

Plac Małachowskiego i Zachęta

http://bi.gazeta.pl/im/5/12728/m12728495,ZACHETA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/4/12728/m12728494,ZACHETA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Warszawa, pl. Małachowskiego, z lewej widoczny budynek Zachęty.

Furmanki przewożące gruz na placu Małachowskiego. Z lewej: zrujnowany narożnik gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego u zbiegu ulic Mazowieckiej i Kredytowej (obecnie jest to siedziba Państwowego Muzeum Etnograficznego). Na dalszym planie budynek Zachęty. Na wprost, za drzewami, gruzy wysadzonego przez Niemców w końcu 1944 r. Pałacu Saskiego.

Aleje Jerozolimskiego i dzisiejsze Rondo DeGaulle'a

http://bi.gazeta.pl/im/1/12728/m12728501,DEGAULLEA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/0/12728/m12728500,DE-GAULLEA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Skrzyżowanie Al. Sikorskiego (obecnie Alej Jerozolimskich) i ulicy Nowy Świat. Zdjęcie z 1947 r. Henry N. Cobb zrobił stojąc tyłem do budynku Banku Gospodarstwa Krajowego. Widoczne na nim ruiny kamienic zostały potem rozebrane, a w ich miejscu założono istniejący do dziś skwer między Alejami Jerozolimskimi i ulicą Smolną.

Plac Krasińskich

http://bi.gazeta.pl/im/3/12728/m12728503,KRASINSKICH-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/2/12728/m12728502,KRASINSKICH.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Pomnik Jana Kilińskiego - dzieło rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego - stał na pl. Krasińskich od 1936 r. W czasie okupacji Niemcy zdjęli posąg z cokołu i ukryli w gmachu Muzeum Narodowego. Spiżowy bohater wrócił na plac w 1946 r., ale 13 lat później przeniesiono w nowe miejsce - na Podwale, gdzie stoi do dziś.

Prudential

http://bi.gazeta.pl/im/6/12729/m12729386,PRUDENT-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/7/12729/m12729387,PRUDENT.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Najwyższy budynek przedwojennej Polski, wzniesiony przy ówczesnym placu Napoleona (dziś pl. Powstańców Warszawy) według projektu architekta Marcina Weinfelda dla Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”. Stalową konstrukcję drapacza chmur zaprojektował wybitny inżynier Stefan Bryła. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego wieżowiec zdobyli żołnierze Batalionu AK „Kiliński”. Na wyrastającym na jego szczycie maszcie załopotała biało-czerwona flaga. Budynek stał się celem niemieckich ostrzałów moździerzowych. Mocno podziurawiony, przetrwał Powstanie. Po wojnie przebudowany został przez Marcina Weinfelda na Hotel Warszawa. Zyskał wtedy socrealistyczny kostium. Rozpoczęty ponad dwóch lat remont wieżowca miał przywrócić mu historyczny kształt, ale na placu budowy od dłuższego czasu nie widać ruchu.

Ulica Szpitalna

http://bi.gazeta.pl/im/9/12728/m12728499,BRACKA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/8/12728/m12728498,BRACKA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Ulica Szpitalna, widok w kierunku południowym od skrzyżowania z ulicą Warecką. Widoczne na zdjęciu Henry N. Cobba kikuty domów zostały rozebrane. W ich miejscu stoją dziś nowe budynki.

Plac Zamkowy

http://bi.gazeta.pl/im/7/12728/m12728497,ZAMKOWY-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/6/12728/m12728496,ZAMKOWY.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Na zdjęciu Henry N. Cobba widać po lewej zgliszcza narożnej kamienicy Jona (u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Senatorskiej). Resztki zniszczonego w 1944 r. domu zostały wkrótce usunięte w związku z budową Trasy W-Z. Kamienicę następnie odbudowano. Projektując jej zewnętrzną bryłę i wystrój fasady architekci wzorowali się na obrazie Canaletta. Parter domu zajęły schody ruchome, którymi zjeżdża się do wylotu tunelu Trasy W-Z. Na wprost widać postrzępione mury kamienic stojących wzdłuż Podwala, od strony Starego Miasta. Po ich rozbiórce odtworzono w tym miejscu fosę i staromiejskie mury. Przed ruinami dostrzec można fragmenty kolumny Zygmunta. Słynny pomnik odbudowano w 1949 r. według projektu Stanisława Żaryna. Dla poprawy kompozycji kolumnę przesunięto o 6 m w kierunku północno-zachodnim względem historycznej lokalizacji. Samo Stare Miasto - zniszczone w 90. procentach - na kompleksową odbudowę czekało do początku lat 50.

Plac Napoleona (dziś Powstańców Warszawy)

http://bi.gazeta.pl/im/2/12728/m12728492,SZPITALNA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/1/12728/m12728491,SZPITALNA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Widoczne na archiwalnym zdjęciu resztki domów zachodniej pierzei placu Napoleona zostały rozebrane. Pozostawiono tylko budynek Banku Pierwszego Warszawskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu na rogu ulicy Moniuszki (obecnie siedziba TVP) i wieżowiec Towarzystwa Ubezpieczeń "Prudential" (późniejszy Hotel Warszawa). Zburzono zaś potężne wielkomiejskie kamienice, które ustąpiły miejsca zamykającemu plac od zachodu długiemu budynkowi biurowemu.

Tomasz Urzykowski, Jakub Chełmiński, Mikołaj Pieńkos

Co jest grane 24

7264 imprez dziś
Do poczytania
Nie przegap!
 • O tym, jak Marko wybrał się na koniec świata – bajka muzyczna

  O tym, jak Marko wybrał się na koniec świata – bajka muzyczna

  rozrywka

  Niedzielne spotkanie dla dzieci z cyklu "Szlakiem orientalnych opowieści":"O tym, jak Marko wybrał się na koniec świata" – czarnogórska bajka muzyczna (zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 3-9 lat)W programie piosenki i melodie z regionu, wystąpią muzycy z zespołu Balkan Sevdah.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Prosta historia o morderstwie

  Prosta historia o morderstwie

  kryminał

  Ocena 4/6

  Trzymająca w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji historia policyjnej rodziny, której losami wstrząsa tajemnicza zbrodnia. Jacek, młody policjant (Pławiak), za wszelką cenę próbuje chronić matkę (Preis) i braci przed porywczym i despotycznym ojcem – również funkcjonariuszem (Chyra) – zamieszanym w nielegalne interesy. Gdy ten zostaje zamordowany, syn staje się głównym podejrzanym. Żeby udowodnić swoją niewinność, Jacek musi rozpracować skomplikowaną sieć intryg, w którą był uwikłany jego ojciec.

 • Bociany

  Bociany

  animowany

  Ocena 3/6

  Bociany przynoszą dzieci... A przynajmniej tak było kiedyś. Teraz bowiem zajmują się dostarczaniem przesyłek dla światowego giganta sprzedaży internetowej Cornerstore.com. Junior to najlepszy kurier w firmie, który na dodatek spodziewa się awansu. Przypadkowo jednak uruchamia Maszynę Produkującą Dzieci. W efekcie na świat zupełnie bezprawnie przychodzi śliczna dziewczynka. Junior nie ma wyjścia — musi podrzucić komuś ten kłopotliwy prezent, zanim szef się zorientuje. Wraz z Tulip, jedyną dziewczyną na Bocianiej Górze, wyrusza na pierwszą w życiu misję „narodziny”. Szalona podróż może sprawić, że powiększy się niejedna rodzina, a bociany odzyskają właściwą rolę w świecie.

 • Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

  Jack Reacher: Nigdy nie wracaj

  akcja

  Jack Reacher (Tom Cruise) powraca w gorąco oczekiwanym filmie „Jack Reacher: Nigdy nie wracaj”. Wraz z nim powróci jego szczególna, niezachwiana wizja sprawiedliwości. Gdy major Susan Turner (znana z hitowego serialu „Jak poznałem waszą matkę” Colbie Smulders), kierująca jednostką dochodzeniową, w której przed laty pracował Reacher, zostaje aresztowana za zdradę, Jack nie cofnie się przed niczym, by udowodnić jej niewinność, a przy okazji odkryć potężny spisek rządowy z udziałem armii. Film powstał na podstawie osiemnastej powieści Lee Childa, składającej się na bestsellerowy cykl książek, które na całym świecie rozeszły się w ponad 100 milionach egzemplarzy. W postać Reachera ponownie wcieli się megagwiazda Hollywood - Tom Cruise. Za kamerą stanie Edward Zwick, reżyser „Wichrów namiętności", „Miłości i innych używek", „Krwawego diamentu". To nie pierwsza współpraca Cruise-Zwick, w 2003 roku pracowali przy przebojowym „Ostatnim Samuraju".

Tematy ważne dla Warszawy
Tematy
Inwestycje
Komunikacja
Galerie handlowe
Miejsca
Dzielnice
Ludzie