Warszawa 1947 i dziś. Co wyrosło z morza ruin? [PORÓWNANIE ZDJĘĆ]

Słynne już, kolorowe zdjęcia Warszawy wykonane przez amerykańskiego architekta Henry'ego N. Cobba porównaliśmy ze współczesnymi fotografiami zrobionymi w tych samych miejscach. Zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa.

Przesuń znacznik na zdjęciu, żeby obejrzeć starą i współczesną fotografię.

Plac Małachowskiego i Zachęta

http://bi.gazeta.pl/im/5/12728/m12728495,ZACHETA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/4/12728/m12728494,ZACHETA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Warszawa, pl. Małachowskiego, z lewej widoczny budynek Zachęty.

Furmanki przewożące gruz na placu Małachowskiego. Z lewej: zrujnowany narożnik gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego u zbiegu ulic Mazowieckiej i Kredytowej (obecnie jest to siedziba Państwowego Muzeum Etnograficznego). Na dalszym planie budynek Zachęty. Na wprost, za drzewami, gruzy wysadzonego przez Niemców w końcu 1944 r. Pałacu Saskiego.

Aleje Jerozolimskiego i dzisiejsze Rondo DeGaulle'a

http://bi.gazeta.pl/im/1/12728/m12728501,DEGAULLEA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/0/12728/m12728500,DE-GAULLEA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Skrzyżowanie Al. Sikorskiego (obecnie Alej Jerozolimskich) i ulicy Nowy Świat. Zdjęcie z 1947 r. Henry N. Cobb zrobił stojąc tyłem do budynku Banku Gospodarstwa Krajowego. Widoczne na nim ruiny kamienic zostały potem rozebrane, a w ich miejscu założono istniejący do dziś skwer między Alejami Jerozolimskimi i ulicą Smolną.

Plac Krasińskich

http://bi.gazeta.pl/im/3/12728/m12728503,KRASINSKICH-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/2/12728/m12728502,KRASINSKICH.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Pomnik Jana Kilińskiego - dzieło rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego - stał na pl. Krasińskich od 1936 r. W czasie okupacji Niemcy zdjęli posąg z cokołu i ukryli w gmachu Muzeum Narodowego. Spiżowy bohater wrócił na plac w 1946 r., ale 13 lat później przeniesiono w nowe miejsce - na Podwale, gdzie stoi do dziś.

Prudential

http://bi.gazeta.pl/im/6/12729/m12729386,PRUDENT-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/7/12729/m12729387,PRUDENT.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Najwyższy budynek przedwojennej Polski, wzniesiony przy ówczesnym placu Napoleona (dziś pl. Powstańców Warszawy) według projektu architekta Marcina Weinfelda dla Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”. Stalową konstrukcję drapacza chmur zaprojektował wybitny inżynier Stefan Bryła. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego wieżowiec zdobyli żołnierze Batalionu AK „Kiliński”. Na wyrastającym na jego szczycie maszcie załopotała biało-czerwona flaga. Budynek stał się celem niemieckich ostrzałów moździerzowych. Mocno podziurawiony, przetrwał Powstanie. Po wojnie przebudowany został przez Marcina Weinfelda na Hotel Warszawa. Zyskał wtedy socrealistyczny kostium. Rozpoczęty ponad dwóch lat remont wieżowca miał przywrócić mu historyczny kształt, ale na placu budowy od dłuższego czasu nie widać ruchu.

Ulica Szpitalna

http://bi.gazeta.pl/im/9/12728/m12728499,BRACKA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/8/12728/m12728498,BRACKA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Ulica Szpitalna, widok w kierunku południowym od skrzyżowania z ulicą Warecką. Widoczne na zdjęciu Henry N. Cobba kikuty domów zostały rozebrane. W ich miejscu stoją dziś nowe budynki.

Plac Zamkowy

http://bi.gazeta.pl/im/7/12728/m12728497,ZAMKOWY-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/6/12728/m12728496,ZAMKOWY.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Na zdjęciu Henry N. Cobba widać po lewej zgliszcza narożnej kamienicy Jona (u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Senatorskiej). Resztki zniszczonego w 1944 r. domu zostały wkrótce usunięte w związku z budową Trasy W-Z. Kamienicę następnie odbudowano. Projektując jej zewnętrzną bryłę i wystrój fasady architekci wzorowali się na obrazie Canaletta. Parter domu zajęły schody ruchome, którymi zjeżdża się do wylotu tunelu Trasy W-Z. Na wprost widać postrzępione mury kamienic stojących wzdłuż Podwala, od strony Starego Miasta. Po ich rozbiórce odtworzono w tym miejscu fosę i staromiejskie mury. Przed ruinami dostrzec można fragmenty kolumny Zygmunta. Słynny pomnik odbudowano w 1949 r. według projektu Stanisława Żaryna. Dla poprawy kompozycji kolumnę przesunięto o 6 m w kierunku północno-zachodnim względem historycznej lokalizacji. Samo Stare Miasto - zniszczone w 90. procentach - na kompleksową odbudowę czekało do początku lat 50.

Plac Napoleona (dziś Powstańców Warszawy)

http://bi.gazeta.pl/im/2/12728/m12728492,SZPITALNA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/1/12728/m12728491,SZPITALNA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Widoczne na archiwalnym zdjęciu resztki domów zachodniej pierzei placu Napoleona zostały rozebrane. Pozostawiono tylko budynek Banku Pierwszego Warszawskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu na rogu ulicy Moniuszki (obecnie siedziba TVP) i wieżowiec Towarzystwa Ubezpieczeń "Prudential" (późniejszy Hotel Warszawa). Zburzono zaś potężne wielkomiejskie kamienice, które ustąpiły miejsca zamykającemu plac od zachodu długiemu budynkowi biurowemu.

Tomasz Urzykowski, Jakub Chełmiński, Mikołaj Pieńkos

Co jest grane 24

6722 imprez dziś
Do poczytania
Nie przegap!
 • Karol Radziszewski. Ali

  Karol Radziszewski. Ali

  wystawa

  Jesienią 2014 roku Karol Radziszewski pokazał w BWA Warszawa serię portretów Ryszarda Cieślaka, aktora grającego u Jerzego Grotowskiego. Stylizowane na warholowskie serigrafie prace były częścią szerszej narracji. Według zbudowanej przez Radziszewskiego artystycznej mistyfikacji grający na Broadwayu polski aktor, dzięki spotkaniu z twórcą The Factory Andym Warholem miał wejść do międzynarodowego obiegu kultury popularnej. Wcześniej z mitem „polskiej Ameryki” mierzył się artysta w projekcie „America Is Not Ready For This”, którego główną bohaterką była Natalia LL. W tym roku, w ramach WGW, Radziszewski pokaże w BWA Warszawa kolejny projekt, w którym za pomocą zawłaszczenia estetyki innego artysty podejmuje próbę przepisania historii. Jego bohaterami zostali tym razem August Agbola O’Brown i Pablo Picasso. „Ali” to cykl obrazów inspirowanych postacią Nigeryjczyka Augusta Agbola O’Browna, jedynego czarnoskórego Powstańca Warszawskiego. Co o nim wiemy? Urodził się w 1895 r. w Nigerii, a do Warszawy trafił w 1922 r. Z zawodu był muzykiem jazzowym – jako perkusista pracował w najlepszych warszawskich lokalach. We wrześniu 1939 r. brał czynny udział w obronie stolicy, w czasie okupacji niemieckiej był kolporterem prasy podziemnej, pomagał ukrywającym się, a utrzymywał się, handlując sprzętem elektrycznym. W Powstaniu Warszawskim pod pseudonimem "Ali" walczył w batalionie „Iwo” na terenie Śródmieścia Południowego. W 1949 r. był zatrudniony w Wydziale Kultury i Sztuki Zarządu Miejskiego w Warszawie. Pod koniec lat 40. i w latach 50. grywał znowu w warszawskich restauracjach, a w drugiej połowie lat 50. wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Bridget Jones 3

  Bridget Jones 3

  komedia

  Po rozstaniu z Markiem Darcym, z którym miała spędzić resztę życia, Bridget znów jest singielką, tym razem po czterdziestce. Jej nieokiełznany optymizm każe jej skupić się na nowych wyzwaniach zawodowych oraz starych i nowych przyjaciołach. Po raz pierwszy w życiu panna Jones czuje, że ma całkowitą kontrolę nad swoim życiem. Czy coś może zaburzyć ten spokój?Otóż może, Bridget spotyka bowiem przystojnego Amerykanina Jacka (Patrick Dempsey), który jest wszystkim tym, czym nie jest Mark. Ale na tym nie kończy się historia. Bo kłopoty i Bridget to synonimy. Wkrótce okazuje się, że panna Jones spodziewa się dziecka. Nie jest jedynie pewna, który z panów jest jego ojcem…

 • Żywioł. Deepwater Horizon

  Żywioł. Deepwater Horizon

  dramat

  Ocena 4/6

  Załoga największej i najnowocześniejszej platformy wiertniczej na świecie musi stawić czoła niewyobrażalnej potędze morskiego żywiołu podczas katastrofy o niespotykanej dotąd skali. Zbudowana w Zatoce Meksykańskiej platforma Deepwater Horizon jest wielkości małego osiedla i wysokości wieżowca. Ma wydobywać niespotykane dotąd ilości ropy przynosząc swoim właścicielom krociowe zyski. Podczas rozruchu wydobycia dochodzi jednak do awarii, która wkrótce doprowadza do serii eksplozji i pożaru platformy. Jednocześnie w Zatoce rozpoczyna się sztorm. Kapitan Mike Williams otrzymuje informację, że służby ratunkowe nie będą w stanie przyjść załodze z pomocą ze względu na ekstremalne warunki pogodowe. Wiedząc, że w każdej chwili może dojść do zatonięcia platformy, Williams zrobi wszystko, by ocalić swoich ludzi.

 • Sekretne życie zwierzaków domowych

  Sekretne życie zwierzaków domowych

  animowany

  Ocena 4/6

  Jeżeli ktoś myśli, że kiedy zostawia swoje ukochane zwierzaki w domu, one zajmują się wyłącznie tęsknotą za nim, cóż, jest w błędzie. Zwierzaki prowadzą swoje własne, osobne życie, pełne przygód, intryg i zabawy. A ich główne zmartwienie polega na tym, aby ludzie nie dowiedzieli się o ich sekretnych poczynaniach. Kiedy tylko zamykamy za sobą drzwi… wreszcie mogą być sobą.

Tematy ważne dla Warszawy
Tematy
Inwestycje
Komunikacja
Galerie handlowe
Miejsca
Dzielnice
Ludzie