Warszawa 1947 i dziś. Co wyrosło z morza ruin? [PORÓWNANIE ZDJĘĆ]

Słynne już, kolorowe zdjęcia Warszawy wykonane przez amerykańskiego architekta Henry'ego N. Cobba porównaliśmy ze współczesnymi fotografiami zrobionymi w tych samych miejscach. Zobaczcie, jak zmieniła się Warszawa.

Przesuń znacznik na zdjęciu, żeby obejrzeć starą i współczesną fotografię.

Plac Małachowskiego i Zachęta

http://bi.gazeta.pl/im/5/12728/m12728495,ZACHETA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/4/12728/m12728494,ZACHETA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Warszawa, pl. Małachowskiego, z lewej widoczny budynek Zachęty.

Furmanki przewożące gruz na placu Małachowskiego. Z lewej: zrujnowany narożnik gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego u zbiegu ulic Mazowieckiej i Kredytowej (obecnie jest to siedziba Państwowego Muzeum Etnograficznego). Na dalszym planie budynek Zachęty. Na wprost, za drzewami, gruzy wysadzonego przez Niemców w końcu 1944 r. Pałacu Saskiego.

Aleje Jerozolimskiego i dzisiejsze Rondo DeGaulle'a

http://bi.gazeta.pl/im/1/12728/m12728501,DEGAULLEA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/0/12728/m12728500,DE-GAULLEA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Skrzyżowanie Al. Sikorskiego (obecnie Alej Jerozolimskich) i ulicy Nowy Świat. Zdjęcie z 1947 r. Henry N. Cobb zrobił stojąc tyłem do budynku Banku Gospodarstwa Krajowego. Widoczne na nim ruiny kamienic zostały potem rozebrane, a w ich miejscu założono istniejący do dziś skwer między Alejami Jerozolimskimi i ulicą Smolną.

Plac Krasińskich

http://bi.gazeta.pl/im/3/12728/m12728503,KRASINSKICH-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/2/12728/m12728502,KRASINSKICH.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Pomnik Jana Kilińskiego - dzieło rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego - stał na pl. Krasińskich od 1936 r. W czasie okupacji Niemcy zdjęli posąg z cokołu i ukryli w gmachu Muzeum Narodowego. Spiżowy bohater wrócił na plac w 1946 r., ale 13 lat później przeniesiono w nowe miejsce - na Podwale, gdzie stoi do dziś.

Prudential

http://bi.gazeta.pl/im/6/12729/m12729386,PRUDENT-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/7/12729/m12729387,PRUDENT.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Najwyższy budynek przedwojennej Polski, wzniesiony przy ówczesnym placu Napoleona (dziś pl. Powstańców Warszawy) według projektu architekta Marcina Weinfelda dla Towarzystwa Ubezpieczeń „Prudential”. Stalową konstrukcję drapacza chmur zaprojektował wybitny inżynier Stefan Bryła. W pierwszym dniu Powstania Warszawskiego wieżowiec zdobyli żołnierze Batalionu AK „Kiliński”. Na wyrastającym na jego szczycie maszcie załopotała biało-czerwona flaga. Budynek stał się celem niemieckich ostrzałów moździerzowych. Mocno podziurawiony, przetrwał Powstanie. Po wojnie przebudowany został przez Marcina Weinfelda na Hotel Warszawa. Zyskał wtedy socrealistyczny kostium. Rozpoczęty ponad dwóch lat remont wieżowca miał przywrócić mu historyczny kształt, ale na placu budowy od dłuższego czasu nie widać ruchu.

Ulica Szpitalna

http://bi.gazeta.pl/im/9/12728/m12728499,BRACKA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/8/12728/m12728498,BRACKA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Ulica Szpitalna, widok w kierunku południowym od skrzyżowania z ulicą Warecką. Widoczne na zdjęciu Henry N. Cobba kikuty domów zostały rozebrane. W ich miejscu stoją dziś nowe budynki.

Plac Zamkowy

http://bi.gazeta.pl/im/7/12728/m12728497,ZAMKOWY-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/6/12728/m12728496,ZAMKOWY.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Na zdjęciu Henry N. Cobba widać po lewej zgliszcza narożnej kamienicy Jona (u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ulicy Senatorskiej). Resztki zniszczonego w 1944 r. domu zostały wkrótce usunięte w związku z budową Trasy W-Z. Kamienicę następnie odbudowano. Projektując jej zewnętrzną bryłę i wystrój fasady architekci wzorowali się na obrazie Canaletta. Parter domu zajęły schody ruchome, którymi zjeżdża się do wylotu tunelu Trasy W-Z. Na wprost widać postrzępione mury kamienic stojących wzdłuż Podwala, od strony Starego Miasta. Po ich rozbiórce odtworzono w tym miejscu fosę i staromiejskie mury. Przed ruinami dostrzec można fragmenty kolumny Zygmunta. Słynny pomnik odbudowano w 1949 r. według projektu Stanisława Żaryna. Dla poprawy kompozycji kolumnę przesunięto o 6 m w kierunku północno-zachodnim względem historycznej lokalizacji. Samo Stare Miasto - zniszczone w 90. procentach - na kompleksową odbudowę czekało do początku lat 50.

Plac Napoleona (dziś Powstańców Warszawy)

http://bi.gazeta.pl/im/2/12728/m12728492,SZPITALNA-OLD.jpg

1947

http://bi.gazeta.pl/im/1/12728/m12728491,SZPITALNA.jpg

2012

Fot. Henry N. Cobb / Adam Stępień (Agencja Gazeta)

Widoczne na archiwalnym zdjęciu resztki domów zachodniej pierzei placu Napoleona zostały rozebrane. Pozostawiono tylko budynek Banku Pierwszego Warszawskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu na rogu ulicy Moniuszki (obecnie siedziba TVP) i wieżowiec Towarzystwa Ubezpieczeń "Prudential" (późniejszy Hotel Warszawa). Zburzono zaś potężne wielkomiejskie kamienice, które ustąpiły miejsca zamykającemu plac od zachodu długiemu budynkowi biurowemu.

Tomasz Urzykowski, Jakub Chełmiński, Mikołaj Pieńkos

 • 16:59 Zderzenie na moście Grota w stronę Marek. Spore utrudnienia i korki.

Co jest grane 24

6211 imprez dziś
Do poczytania
 • Watch Docs. Jonathan Littell: Jesteśmy odpowiedzialni za wiele, jeśli nie większość trudności Afryki

  Watch Docs. Jonathan Littell: Jesteśmy odpowiedzialni za wiele, jeśli nie większość trudności Afryki

  KINO

  - Wielu Europejczyków wciąż patrzy na mieszkańców Afryki z pozycji kolonialnego uprzywilejowania. Widzą leniwych, niewykształconych ignorantów. To nie jest wina Afryki, a Zachodu, zachodniego dziedzictwa. - mówi Jonathan Littell. "Szkodliwe jednostki", jego filmowy debiut, otwierają tegoroczną edycję festiwalu Watch Docs - Prawa Człowieka w Filmie. Z tej okazji autor po raz pierwszy odwiedzi Polskę.

Nie przegap!
 • Joanna Adamczewska. Krytyczny punkt kontrolny

  Joanna Adamczewska. Krytyczny punkt kontrolny

  wystawa

  Wystawa Joanny Adamczewskiej "Krytyczny punkt kontrolny" w Galerii XX1 w Mazowieckim Instytucie Kultury Joanna Adamczewska (ur. 1959 r. w Poznaniu); w latach 1980-1985 studiowała w PWSSP w Poznaniu. W sztuce zajmuje się przede wszystkim książką artystyczną, aranżacją przestrzeni. Od końca lat 80. realizuje cykl unikatowych książek p.t. Acoustic Books, które prezentowała na wielu pokazach-koncertach. Jest autorką książek, m.in. Biblia (1983), Image of... (1987-92), Polish alphabet /35th books/ (1990) - cykl książek bazujących na polskim alfabecie. Prace prezentowała na wielu wystawach, m.in. tj. w Concordia Art Gallery Montreal, Kanada; Herzog August Bibliothek, Wolfenbüttel, Niemcy; CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa; Galerie Ermer, Berlin, Niemcy; Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Warszawa; Neues Museum Weserburg, Brema, Niemcy; Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki Kraków i innych.

Na co do kina
 • Repertuar kin
 • Przełęcz ocalonych

  Przełęcz ocalonych

  dramat

  Ocena 3/6

  Autentyczna historia człowieka, który stał się bohaterem jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej mimo, iż odmówił noszenia broni. Schyłek drugiej wojny światowej. Armia amerykańska toczy ciężkie walki z Japończykami o każdy skrawek lądu na Pacyfiku. Strategicznym celem jest wyspa Okinawa, której zdobycie może oznaczać ostateczną klęskę Japonii. Wśród setek tysięcy amerykańskich żołnierzy trafia tu Desmond T. Doss, sanitariusz, który ze względu na przekonania odmówił noszenia broni. Traktowany z nieufnością, oskarżany o tchórzostwo, wkrótce udowodni jak bardzo się wobec niego mylono. Podczas najcięższych starć, wielokrotnie ryzykując życiem, wydostaje z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Tak rodzi się legenda bezbronnego bohatera.

 • Underworld: Wojny krwi

  Underworld: Wojny krwi

  horror

  Kolejna część przebojowej serii o rywalizujących ze sobą na śmierć i życie Wampirach i Lykanach. Dwa zwaśnione światy przenikają się w brutalnej walce o supremację i przeżycie. W postać pięknej i przebiegłej Selene ponownie wcieli się Kate Beckinsale.

 • Kubo i dwie struny

  Kubo i dwie struny

  animowany

  Ocena 5/6

  Kubo jest dobrym, pokornym chłopcem, który u boku matki mieszka w skromnej wiosce na końcu świata. Każdy dzień toczy się tym samym spokojnym rytmem - do czasu, kiedy chłopca odwiedza duch przeszłości, który zmienia jego przeznaczenie. Aby przetrwać, Kubo musi odnaleźć magiczną zbroję należącą do jego ojca - największego samuraja, jakiego kiedykolwiek nosiła Ziemia. W poszukiwaniach towarzyszą mu dobre duchy i pradawne bóstwa, które wspierają go magicznymi mocami. Tak Kubo wyrusza w fascynującą, pełną niebezpieczeństw podróż śladami swej rodziny. Podróż ta pozwoli mu poczuć dumę z tego, kim jest i uwierzyć, że możliwe jest wszystko.

Tematy ważne dla Warszawy
Tematy
Inwestycje
Komunikacja
Galerie handlowe
Miejsca
Dzielnice
Ludzie